Architektura /

Stavba Copa centra na Národní třídě se zpožďuje

Praha - Výstavba Copa centra, které vyroste nad pražskou stanicí metra Národní třída, se zpožďuje. Archeologové zde přerušili své výkopové práce, nepohodli se totiž s investorem akce, kterým je společnost Copa Group. Ten podle nich neplnil dohody, řekl ČTK vedoucí výzkumu Tomasz Cymbalak. Zpožďuje se tak i plánovaná přestavba stanice metra.

Česká tisková kancelář , 18. 1. 2010

"Investor neplní podmínky dohody, kterou s námi uzavřel. Byl jsem proto donucen na začátku prosince pozastavit výzkum," řekl Cymbalak. Důvod rozepří ale nechtěl přiblížit. Podle mluvčí společnosti Karin Cífkové nyní investor potřebuje nejprve s architekty vyřešit otázku technického charakteru. "Až posléze přistoupíme k dalším záležitostem, mezi něž patří dokončení archeologického průzkumu," dodala.

Jednání by podle Cymbalaka měla pokračovat v druhé polovině ledna. Pokud se dospěje k dohodě, archeologové se na místo během několika dnů vrátí. Celý výzkum, který měl být hotov již na začátku ledna, pak skončí do poloviny března.

Sebastian Pawlowski, majitel společnosti Copa Group, která je investorem stavby, na podzim roku 2008 řekl, že stavba by mohla začít do tří měsíců. Kvůli několika odvoláním i prodlužujícímu se archeologickému výzkumu ale dosud naplno nezačala.

Protahuje se tak i plánovaná přestavba stanice metra Národní třída. Její zahájení podle mluvčího dopravního podniku Ondřeje Pečeného začne několik týdnů či měsíců po zahájení stavby Copa centra. Kdy to bude, ale zatím vedení podniku neví.

Přebudování stanice, jejíž součástí bude i bezbariérový výtah, nebude na základě žádosti pražského magistrátu trvat déle než deset měsíců.

Archeologové při dosavadním rozsáhlém výzkumu, který označují za jeden z nejdůležitějších v centru města v poslední době a který trvá od konce července, zaznamenali několik významných objevů. U Spálené ulice se jim podařilo vykopat 11 neporušených gotických sklepů domů, které zde byly zbořeny v druhé polovině 19. století. Alespoň část z nich přislíbil podle Cymbalaka investor zachovat, přepracuje proto plány budovy.

Vědcům se také díky vykopávkám podařilo například dokázat, že na toto místo na pomezí Nového a Starého Města zasahovalo osídlení z 12. století. V základech zbořených domů nalezli také náhrobky z blízkého zaniklého židovského hřbitova.

Multifunkční objekt Copa centrum má stát zhruba čtyři miliardy korun. Bude mít čtyři podzemní a sedm až osm nadzemních podlaží. V šesti propojených budovách se plánují byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro asi 250 aut. Objekt bude propojen s obchodním domem Tesco. Výstavba potrvá zhruba 20 měsíců.  

Karel Čapek pba

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři