Architektura /

Urbanistická soutěž na proměnu ostravské Černé louky

Ostrava - Ostrava připravuje urbanistickou soutěž na zástavbu areálu výstaviště Černá louka. Prostor by se měl proměnit v novou městskou čtvrť spojující kulturní instituce se školami a bydlením, a to v samotném centru města. Právě proměna Černé louky je stěžejním projektem, s nímž se Ostrava uchází o titul Evropské hlavní město kultury (EHMK) 2015. Porota v čele s Josefem Pleskotem vyzvala k účasti zahraniční kanceláře OMA/AMO, HERZOG&MEURON, BIG, FOREIGN OFFICE ARCHITECTS a SANAA.

Česká tisková kancelář , 28. 1. 2010

Soutěž má přinést prostorové a funkční řešení území. Zpracovatelé musí ve svých návrzích nejen zohlednit stávající stavby v prostoru výstaviště, ale závazně navrhnout i umístění tří plánovaných budov: Koncertní dům, První výstavní síň města Ostravy a Centrum moderní hudby, které může vzniknout i přetvořením stávajícího výstavního pavilonu G.

"Záleží na zpracovatelích, zda budovy vzájemně funkčně propojí nebo je umístí samostatně. Mají tam volné ruce, aby nebyli svazováni," řekl novinářům náměstek primátora Zdeněk Trejbal (ČSSD). Projekt, s nímž se město o titul uchází, ale počítá s tím, že na území vznikne i síť škol nebo byty.

Město oslovilo pět renomovaných zahraničních architektonických kanceláří, kterým jednotlivě za účast v soutěži nabízí 540.000 korun. "Doufám, že z těch pěti se alespoň někteří přihlásí. Špičkové kanceláře, kterým zákazníci trhají ruce, aby pro ně pracovaly, nechodí do soutěží. Dostat je do soutěže je velký problém a doufám, že se nám to podaří, proto ta odměna," vysvětlil finanční motivaci pěti vybraným kancelářím ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). Dodal, že pokud některá z renomovaných kanceláří svůj návrh odevzdá, má město zaručeno kvalitní návrh. "Nemohou si dovolit odevzdat něco nekvalitního, protože by jim to zničilo jméno," doplnil primátor.

Do soutěže se ale budou moci přihlásit i další zájemci. Soutěžní návrhy musí být odevzdány do konce května. Soutěž bude vyhodnocena v červnu tak, aby se její výsledky mohly stát součástí doplněné přihlášky města v jeho kandidatuře na EHMK 2015. Soutěž bude vyhodnocována anonymně, to znamená, že třináctičlenná porota, složená ze zástupců města a především architektů, nebude vědět, kdo je autorem posuzovaných návrhů.

Celkové náklady na soutěž jsou 5,5 milionu korun. Vítěz obdrží 900.000 korun, za druhé místo bude udělena odměna 600.000 korun a za třetí 300.000 korun. Po urbanistické soutěži by měly následovat soutěže architektonické. Se samotnou výstavbou by se mohlo začít v roce 2013. Pokud se město stane Evropským hlavním městem kultury 2015, je pro něj naplnění projektu, s nímž do soutěže šlo, závazné. I v případě neúspěchu by však město proměnu území postupně chtělo realizovat.

Ve druhém kole soutěže o Evropské hlavní město kultury 2015 se za Českou republiku střetnou Ostrava a Plzeň. Vítěz bude znám letos v září. Podle Trejbala by jen ze státních zdrojů mohlo vítězného město získat na svůj projekt asi tři miliardy korun, další peníze by navíc měly být uvolněny z evropských fondů.

Martina Helánová sap

složení poroty: Ing.arch.Josef Pleskot - předseda poroty Mgr.Cyril Říha,Ph.D. doc.akad.arch.Imro Vaško Ing.arch.Adam Gebrian Ing.arch.Jan Sedlák ing.arch.Zdeněk Fránek Ing.arch.Ivo Koukol Ing.arch.Ján Štempel Ing.arch.Vlastimil Bichler Ing.Petr Kajnar Mgr.Lubomír Pospíšil Ing.Zdeněk Trejbal,Ph.D. Ing.arch.Cyril Vltavský zdroj: www.cenapp.cz

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři