Architektura / občanské stavby

Úsporná kancelářská budova KFW Westarkade

KFW Westarkade je jednou z prvních výškových kancelářských budov na světě, které mohou fungovat s menší spotřebou energie než je 100 kWh/a/m². Tato budova je rozšířením sídla KfW Bankengruppe, má patnáct podlaží, rozlohu 39.000 m² a doplňuje různorodou skupinu kancelářských budov postavených v posledních třech desetiletích.

EARCH.CZ , 11. 7. 2012

KFW Westarkade se ve West End ve Frankfurtu, sousedí s centrálním parkem Palmengarten a je zde 700 pracovních míst a konferenční centrum.

Urbanistický návrh

Věž o výšce 56 metrů je integrována do skupinky původních budov. Díky jejímu přesnému umístění a zaoblenému tvaru je její panorama viditelné z ulic a výhled z kanceláří je volný. Aerodynamika věže umožňuje využívat povětrnostní podmínky k řízení přirozeného větrání budovy. Výšková budova se rozevírá směrem k zemi do mírně zakřiveného podstavce vymezujícího okraj ulice, kde je fasáda posazena na úroveň terénu, aby tak vytvořila ochrannou arkádu. Reliéf Palmengartenu je vypracován celistvě až do jeho zadní části a vytváří tak velkorysý a jednolitý otevřený prostor.

Jak tvar stavby, tak i její vícebarevný povrch působí jako rozhraní mezi různými městskými prostory: zatímco objem se jeví jako tenká výrazná deska proti rušné dopravní křižovatce směrem na jih, směrem na sever představuje diskrétní bod na horizontu Palmengartenu. Na severozápadě se budova jeví jako masivní stavba a vytváří elegantní protipól silničnímu provozu. Různé barvy větracích klapek fasády odpovídají různorodému kontextu: modrá doplňuje barevnost a významnost sousedící hlavní budovy KfW, zatímco odstíny červené připomínající pískovec, který tolik převládá v architektuře Frankfurtu, jsou použity podél ulice. Část budovy směřující k parku Palmengarten pak byla dobarvena škálou zelené.

Udržitelnost

Dobře promyšlený energetický koncept nabízí minimální výdej energie a zároveň maximální komfort zaměstnanců. Unikátní dvouvrstvá fasáda nabízí velmi dobrou izolaci, účinnou vnější ochranu proti slunci a přirozené větrání nezávislé na vnějších podmínkách: dynamicky řízené klapky na vnější vrstvě udržují tlak vzduchu uvnitř dvojité fasády, takže se okna na vnitřní fasádě mohou otevřít samostatně bez nežádoucí ztráty tepla nebo průvanu. Geotermální měnič tepla, tepelně aktivované desky, rekuperace tepla a také recyklace odpadního tepla z datového centra – to vše napomáhá dalšímu snížení spotřeby energie. Rostoucí účinek všech těchto pasivních a aktivních funkcí dokonce přesahují velmi ambiciózní cíle německé normy pro udržitelné výstavby budov.

Materiály

Primárně je zde použit vyztužený beton jako zateplovací hmota; stropní podhledy dodávají příjemnou atmosféru a dojem významnosti kancelářským prostorám. V interiéru je též použito barevné sklo; dubové a vápencové podlahy a vysoce kvalitní omítka podtrhují záměr klienta poskytnout velké pohodlí zcela ekologickým způsobem.

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři