Útulna 2.0 od Jana Tyrpekla Foto: Jan Hromádko
Architektura / rekreační objekty

Útulna 2.0. Architekt Jan Tyrpekl vylepšil dřevěnou kabinu na betonovém řopíku

Před čtyřmi lety zrealizoval architekt Jan Tyrpekl malý experimentální objekt ze dřeva umístěný na jednom z pohraničních bunkrů. Projekt sloužící k rekreaci se nyní dočkal kompletní revize, kdy původní stavbu nahradila v mnoha ohledech vylepšená kopie.

EARCH.CZ , 16. 11. 2021

Řopíky, malé železobetonové bunkry, vyrůstaly v československém pohraničí během třicátých let minulého století jako součást lehkého opevnění státu. Vzhledem k jejich masivní a odolné konstrukci můžeme na tyto objekty běžně narazit i dnes – nejen v krajině, ale také v inzerátech a aukcích, kde se pravidelně prodávají.

Jeden takový vysloužilý a chátrající bunkr zakoupil před časem architekt Jan Tyrpekl, aby jej využil originálním způsobem. Na řopík nacházející se u městysu Vratěnín na Znojemsku před 4 lety umístil malou dřevěnou útulnu sloužící k rekreaci. Architekt postavil objekt svépomocí z odpadního materiálu, takže se náklady pohybovaly okolo pouhých 50 000 korun.

Foto: Jan Tyrpekl umístil útulnu na řopík na Znojemsku

Útulna vzbudila obrovskou pozornost laické i odborné veřejnosti. Projekt si dokonce vysloužil ocenění Finalista v rámci České ceny za architekturu 2018 a inspiroval lidi k podobnému využívání řopíků.

„Jelikož se původní objekt blížil konci životnosti, chtěli jsme vyzkoušet – za využití stejných principů jako původní nástavba, tj. minimalizace stavebních procesů, zapojení místních atd. – zvýšení standartu objektu,“ zdůvodňuje Jan Tyrpekl rozhodnutí realizovat projekt Útulna 2.0.

Autor zachoval tvar původní útulny, využil však kvalitnější konstrukci, povrchy a další prvky. Fasádu zatepleného objektu s přiznanou konstrukcí z KHV profilů pokrývají neošetřené a nehoblované modřínové fošny, které postupně zešednou a lépe tak splynou s okolní zelení.

Foto: Chatu pro čtyři osoby si lze najmout přes Airbnb

Změny se dočkaly také výplně otvorů – dřívější polykarbonátové folie nahradila dvojskla, přičemž okna jsou řešena jako fixní pro snížení nákladů. Chatu s kapacitou 4 osob lze vytápět kamny a jako zdroj energie pro LED osvětlení slouží fotovoltaický panel. Stejně jako předchozí útulnu si také tento objekt mohou zájemci zarezervovat k přespání na platformě Airbnb a užívat si nerušený pobyt v krajině.

Foto: Z interiéru se otevírají výhledy do krajiny
  • Autoři: Jan Tyrpekl
  • Spolupráce: Jaroslav Kejř, Adam Ulrich, Jan Hyk
  • Město: Vratěnín
  • Realizace: 2021
  • Investice: 450 000 Kč

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři