Architektura / rodinné domy

Rekreační domek v Plzni pracuje s přiznanými surovými materiály

Nevyužívaná parcela v rekreační části Plzně na Mikulce získala novou funkci. Architekti Irena Šebová a Tomáš Král ze studia architectureMADE na pozemek navrhli jednoduchý malý dům pro celoroční užívání. Domek se sedlovou střechou nabízí majitelům ložnici s otevřeným společenským prostorem obýváku, kuchyně a jídelny, který venkovní terasa rozšiřuje až do zahrady. V interiéru domku se všechny materiály uplatňují ve své přirozené formě - beton, dřevo, kámen, keramika.

architectureMADE , 28. 5. 2023

Drobná stavba v rekreační oblasti v Plzni na Mikulce vyrostla na nevyužívaném pozemku investora. Úkolem bylo “zapomenuté” zahradě vdechnout nový život a vytvořit harmonické místo. Vedle lokality je hlavní přednost (výhled), zároveň hlavním úskalím (terén). Určující byla motivace vše realizovat v reálném čase, dům i zahradu.

Autoři zvolili jednoduchou formu, podlouhlý dům se sedlovou střechou, a umístili ho ve svahu tak, aby bylo možné zahradou projít bez překážek. V horní severní části přiléhá pozemek k frekventované pěší trase, tam je umístěna hustá vegetace a v místě vzrostlého stromu autoři poskytli rozhled aniž by utrpělo soukromí uživatele. Dům stojí ve střední části terénu. Největší část zahrady na jižní straně, krytá domem, zůstává volná s rozhledem do kraje.

Rekreační domek v Plzni na Mikulce, architectureMADE © Matěj Hošek

 

Objekt je kompaktní, jednoduše uspořádaný, vstup s koupelnou, obytný prostor a ložnice. Podlahová plocha interiéru je rozšířena navazující terasou, v létě slouží jako venkovní obývák a v zimě zachovává pocit prostoru při pohledu ven. Dům je navržen pro celoroční užívání, proto autoři kladli vyšší nároky na konstrukce a vybavení. Obvodové zdivo je realizováno z keramických tvárnic s vnitřní tepelnou izolací, střecha je zhotovena na jednoduchém dřevěném krovu s titanzinkovou krytinou.

Přímočaře autoři pracují s materiálem. V projektu jsou všechny materiály přiznané, pohledové. Dřevo, beton, kámen, kov, keramika, sklo, všechny tyto materiály jsou opravdové a citlivě použité. Celek dotvářejí dřevostavba nářaďového domku, terasa, pergola, plochy kolem domu i vstupní portál.

 

Rekreační domek v Plzni na Mikulce, architectureMADE © Matěj Hošek

 

 

Rekreační domek v Plzni na Mikulce, architectureMADE © Matěj Hošek

 

  • Autoři: Irena Šebová, Tomáš Král
  • Ateliér: architectureMADE
  • Země: Česká republika
  • Město: Plzeň
  • Ulice, číslo: Sokolí ulice
  • Datum projektu: 2016
  • Realizace: 2019
  • Užitná plocha: 40.00m2
  • Zastavěná plocha: 53.00m2
  • Obestavěný prostor: 195 m3

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři