Architektura / občanské stavby

V Německu přestavěli starý chátrající kostel na moderní hudební dům

Architekti Mohučské filharmonie Anneliese Brost Musikforum zachránili více jak 150 let starou budovu kostela určenou k demolici. Mariánskou kapli z 19. století integrovali do nového hudebního domu a využili jej jako foyer spojující dvě křídla novostavby.

Petr Láska , 2. 8. 2019

Celý komplex tvoří tři části. Největší budovou je jižně orientované samostatně stojící auditorium, které je k odsvěcenému kostelu připojeno komunikačním krčkem a jeho délka sahá na celou hloubku hlavní lodě kostela. Koncertní síň umožňuje obsadit až 1026 míst v jevišti a zároveň slouží jako zázemí mohučských filharmoniků neboli Bochumer Symphoniker orchestra. Sál je koncipován jako takzvaný viniční typ, ten umožňuje bližší přiblížení diváků jevišti. Není náhodou, že se toto uspořádání objevilo poprvé v Německu, v projektu architekta Hanse Scharouna budovy Berlínské filharmonie. Tato koncepce zosobňuje demokratičtější a rovnostářštější postavení občanů po druhé světové válce a svým způsobem vychází z přirozeného lidského semkávání se do kruhu. 

Prostřední částí prochází komunikační krček přímo až do nejsevernější části. Zároveň slouží jako hlavní vstup do celého souboru budov. Původní sakrální atmosféra novogotického kostela je potlačena. Díky bílé výmalbě, soudobě působícím stropním kazetám vytváří foyer dojem lehkosti a překvapivé historické nezatíženosti.

Anneliese Brost Musikforum, Bez + Kock Architekten © Mark Wohlrab

Poslední stavební konstrukcí je multifunkční sál pro 250 návštěvníků. I ten sahá na hloubku hlavní lodi i koncertního sálu a zarovnává půdorysnou stopu do přesné geometrie. Tuto část využívají hudebníci komorní hudby a studenti hudební školy pro svojí výuku. 

Celý komplex spojuje materiálová harmonie původních cihel historicky použitých na kostele, lehce konstrastující s vybělenými terakotovými cihlami nových přístaveb. Pod názvem Musikzentrum Bochum tak vznikla elegantní součást městské části, architektonicky tak typická pro tuto část německého Porúří.

Anneliese Brost Musikforum, Bez + Kock Architekten © Mark Wohlrab

Anneliese Brost Musikforum, Bez + Kock Architekten © Mark Wohlrab

Tento projekt byl vybrán mezi nominované projekty mezinárodní soutěžní přehlídky Winerberger Brick Award 2018, kterou pořádá největší výrobce cihel na světě, společnost Wienerberger. Soutěžní přehlídka s více než desetiletou tradicí se koná každé dva roky a oceňuje nejlepší příklady používání cihel v architektuře. Díky svému nezávislému charakteru se do soutěže mohou přihlašovat také projekty, které nevyužívají produkty společnosti Wienerberger. Přihlašování projektů do dalšího ročníku soutěže probíhá do 9. dubna 2019.

  • Země: Německo
  • Město: Bochum
  • Realizace: 2016
  • Užitná plocha: 2 726.00m2
  • fotografie:  Mark Wohlrab
  • autor: Petr Láska *
  • publikováno: * 2. 8. 2019
  • zdroj: * Brick Award

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři