Architektura /

V Praze vyroste Dóm Chaosu

Prof. arch. Martin Rajniš, experimentátor neustále hledající nové formy vztahu architektury s přírodou a lidskou společností tentokrát staví DÓM CHAOSU.

EARCH.CZ , 9. 10. 2015

Tento veřejný happening se koná 15. – 18. října před Národní technickou knihovnou v Dejvicích a jeho součástí je workshop pro studenty architektury. Akce má nejen prověřit vlastnosti materiálu, ale hlavně poukázat na význam chaosu a entropie v konstrukcích. Autor nazývá stavbu „anarchostrukturou“, neboť přesná podoba DÓMU CHAOSU vznikne až v průběhu workshopu. K účasti na stavění je zvána i široká veřejnost.

Filosofie happeningu

„Chaos je čím dál víc považován za nedílnou, dokonce vítanou, součást společnosti,“ říká prof. Martin Rajniš, autor a organizátor projektu. „Chceme demonstrovat vzájemný vztah chaosu s důsledně promyšlenými prvky. Naše stavba vzniklá živelně a měla by ukázat, že je možné realizovat strukturu, která bude lidem připomínat jejich svět, stejně jako les, moře nebo písečné duny. Příliš velká uspořádanost je totiž jedním z hendikepů současné architektury a naší společnosti vůbec. Takže, vzhůru k chaotické struktuře, vzhůru ke svobodě!“

Jak bude stavění probíhat

Pořadatel akce sestaví pracovní skupiny, které budou pod vedením lektorů konstruovat objekt z jasanových a javorových kmínků o délce do 2, 5 m. Ty budou spojkami montovány do dílčích tetrahedronů, které se následně vytvarují do větších segmentů oblouku. Ty pak budou pomocí lešení spojovány a vzájemně provazovány dalšími kmínky, až postupně vznikne celý DÓM CHAOSU. Akce se zúčastní zhruba 20 studentů.

Cíl workshopu

Dočasná umělecké instalace „DÓM CHAOSU“ slouží k ověření předpokládaných vlastností strukturální konstrukce z mladých kmínků, možností a řešení plastových spojů, tvarování, napojování a přepínání konstrukce. Odzkoušeny budou dále postupy montáže, lešení, atd. Důležitou součástí workshopu je hledání významu a moci chaosu a entropie v konstrukcích, neboť neurčitost a nepředurčenost je klíčovou charakteristikou konceptu. Metoda přímé participace umožní studentům architektury přímo se seznámit s vlastnostmi dřeva a být součástí realizace většího objektu. Akce má dále sloužit i k seznámení nejširší veřejnosti s charakterem lehkých dřevěných konstrukcí přírodního typu.

Komu je akce určena

Akce je namířena primárně na studenty architektury. Vítána je ale i široká veřejnost, pro níž je připravena expozice, která přiblíží smysl a cíle workshopu, technické parametry stavby a objasní její roli v historii architektury prostoru. Kolemjdoucí se mohou aktivně zúčastnit happeningu tím, že postaví základní díly – tetrahedrony, které se po patřičné kontrole stanou součástí celkové konstrukce.

Časové parametry projektu

15. 10. zahájení workshopu (pouze pro studenty architektury)

15. 10. úvodní přednáška prof. Ing. arch. Martina Rajniše - „Zrození anarchostrukturalismu“(18.30 hod, Ballingův sál NTK)

15. – 18. 10. stavění DÓMU CHAOSU

18. 10. Oslava dokončení stavby za účasti široké veřejnosti

Poznámka: Instalace bude vystavena do 8. 11. 2015

DÓM CHAOSU telegraficky

Organizátoři: Huť architektury Martin Rajniš s. r. o. pod vedením prof. Ing. arch. Martina Rajniše a Ing. arch. Tomáše KosnaraPartneři projektu: Life Science Film Festival, Street Food Festival, LandiaPodpora projektu: Fakulta architektury ČVUT v Praze, Fakulta umění a architektury TU Liberec, Fakulta architektury VUT Brno

Prof. Ing. arch. Martin Rajniš

Architekt a urbanista, absolvent „školky architektury“ architektů K. Hubáčka a M. Masáka při ateliéru SIAL, spoluzakladatel České komory architektů a několika architektonických kanceláří. V rámci své kanceláře DA studio realizoval Nový Smíchov, v roce 1996 však přenechal kancelář svým společníkům a vyrazil na cesty po světě, kde čerpal energii a inspiraci pro svou další tvorbu. Zpět k architektuře se vrátil postupně po roce 2001. Od svého návratu z cest se věnuje zejména „přirozené architektuře“. V roce 2012 založil Huť architektury, kterou vede s D. Kubíkem dodnes. Stavby navržené Rajnišem jsou pravidelně nominovány na významná světová ocenění (Mies van der Rohe Award, Piranesy Award, Ernst A. Plischke Preis). V České republice obdržel Cenu Archiwebu 2006, v roce 2010 reprezentoval Českou republiku na Benátském Bienále Architektury, kde tématem byla hlavní myšlenková stať posledních let "Přirozená architektura". V roce 2013 získal ocenění Dřevostavba roku, v roce 2014 byl nominován na Architekta roku. Je laureátem jedné z nejprestižnějších mezinárodních ocenění - v Paříži obdržel za své celoživotní dílo Global Award for Sustainable Architecture (2014) U příležitosti tohoto ocenění byla konána výstava v Centru současného umění DOX v Praze. V současné době je známý zejména jako autor dřevěných staveb (Poštovna na Sněžce, Maják a muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích, věž Máminka, aj.). Roku 2015 se stal předsedou Gremiální rady Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Odkazy

Facebook event workshopu zde.

Facebook event přednášky zde.

Videoupotávka na youtube zde.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 9. 10. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři