Architektura / rodinné domy

Vila s atriem

Rodinný dům, kde jednoduchá hmota kontrastuje s použitými materiály, jež svou rozdílností struktur a barev reflektují náplň jednotlivých prostor. Nápadité a funkční řešení.

Fandament architects s.r.o. , 29. 9. 2014

Pozemek se nachází v Moravskoslezském kraji, v lokalitě určené pro individuální výstavbu. Základním měřítkem návrhu byly požadavky investora na zajištění maximálního soukromí vnitřního a rovněž i venkovního prostoru. Koncept vychází z nízkého tubusu otevřeného ve směru spádu pozemku. Objekt je pohledově hmotově jednoduchý. Do obdélníkové hmoty je vyřezán objem atria, jako jasné spojení domu s přírodou.

Interiér je funkčně rozdělen do čtyř částí, pro které jsou zvoleny čtyři odlišné materiály. Materiálové dělení reflektuje pocity a nálady jednotlivých funkčních náplní prostorů. Materiály se propisují z exteriéru do interiéru a naopak. V obývacím pokoji a jídelně je navržen systém posuvných oken, který elegantně doplní transparentnost interiéru s exteriérem.

Barva žlutých laminátových desek, viditelných z ulice, patří garážovým stáním a technické místnosti. Část klidovou, ložnice a pokoje se společnou koupelnou, charakterizuje dřevěný obklad. Kamenný obklad – břidlice, byl zvolen pro společenskou zónu. Pracovna, která může sloužit i jako pokoj pro hosty, a sauna přístupná z exteriéru je omítnutá štukem v bílé barvě.

Na západ je objekt otevřen do zahrady částečně krytou terasou, která je propojena s venkovním atriem. Přímá návaznost obývacího pokoje na terasu a atrium orientované do zahrady vytváří příjemný relaxační kout.

  • Autoři: Václav Kocián, Pavel Lazarov
  • Ateliér: Fandament architects s.r.o.
  • Země: Česká republika
  • Realizace: 2014
  • Užitná plocha: 260.00m2
  • Zastavěná plocha: 380.00m2
  • Obestavěný prostor: 1250 m2

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři