Architektura /

Yo.V.A – Young Viennese Architects, vol.2

Co se týče akcí a událostí v oboru architektury, je Vídeň nejen v přepočtu na obyvatele světovým centrem. Výstava Yo.V.A byla iniciována v roce 2005 v rámci Vídeňského roku architektury městskou radnicí. Byla myšlena jako podpora a zároveň propagace mladých architektů. Pro značný úspěch doma i v zahraničí putuje po Evropě od roku 2007 její druhá část, Yo.V.A. 2. V únoru 2009 bude prezentována v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze.

Dominik Herzán , 2. 2. 2009

Praha měla v posledních letech několik možností seznámit se s rakouskou architekturou. Přednášeli tu Querkraft (2005) či Delugan Meissl  (2006). Tentokrát se jedná o širší reflexi, neboť se představí hned 12 ateliérů najednou. Návštěvníci výstavy tak budou mít možnost udělat si komplexnější představu o tom, jak se současná architektura vypořádává s historickým kontextem ne nepodobným tomu pražskému.

  Specifikem výstavy je, že se jedná o ateliéry, které se ještě nestihly prosadit v mezinárodním kontextu, takže jsou u nás povětšinou neznámé. Vídeň tak nehraje na jistotu vývozem domácího stříbra. Jasně říká, že kvalita a renomé jsou dvě různé věci. A také, že má z čeho vybírat. Kéž by totéž šlo říci o Praze.     Přehled ateliérů   Projekty na putovní výstavu byly vybírány podle tří kritérií: O účast se mohli ucházet jednotlivci do 45 let a ateliéry s průměrným věkem nepřesahujícím 45 let, alespoň jeden projekt musel být realizován ve Vídni, a ateliér musel mít ve Vídni sídlo. Jedná se o poněkud jinou koncepci, než měla nedávno skončená výstava New Face of Prague, neboť zde se jednalo o stavby v Praze po roce 1989 bez rozlišení věku, státní příslušnosti architekta, či sídla atelieru, i tak bude pro návštěvníky zajímavé porovnání toho nejzajímavějšího z Prahy s tím, co realizují mladí ve Vídni. Zajímavý jistě bude i kontext, neboť každá radnice má k podpoře urbanisticko-architektonické koncepce jinou strategii.     Na výstavě budou zastoupeny následující architekti a ateliery:   SUE ARCHITEKTEN SOLID architecture nonconform architektur vor ort t-hoch-n ARCHITEKTUR Veit Aschenbrenner Architekten gharakhanzadeh sandbichler architekten zt gmbh polar HEIN-TROY Architekten kisan kaufmann CHRISTOPH KARL + ANDREAS BREMHORST Architekten HOLODECK architects x architekten  

Slavnostního zahájení se pak zúčastní zástupci studia SOLID architecture. Výstava bude zvláštní i tím, že ji nepořádá kurátor; v tomto případě se jedná o společnou akci vídeňského magistrátu a samotných architektů. 

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři