design / Produktový design

Ceny za interiér roku navrhne designér Ota Svoboda

Designér Ota Svoboda navrhne podobu ocenění pro finalisty a absolutního vítěze osmého ročníku soutěže Interiér roku

Podobu ocenění pro finalisty a absolutního vítěze soutěže Interiér roku navrhuje už tradičně každý rok jiná osobnost. Jedná se vždy o autorské originály, které vyjadřují specifický postoj autora k tématu interiéru. V osmém ročníku soutěže se této role ujal interní designér sklárny BOMMA Ota Svoboda.

Interiér roku , 1. 2. 2023

Po studiu sklářské školy v Novém Boru založil Ota Svoboda studio Borninbor, a to společně s designérem Jakubem Janďourkem (dnes Studio Dechem).  V současnosti působí jako interní designér sklárny Martina Wichterleho BOMMA a spolupracuje na vývoji všech jejích kolekcí. Je například autorem řady svítidel nazvané Soap, která zdobí veřejné prostory, ale i byty po celém světě.Mimo jiné také za tuto kolekci získala v roce 2016 sklárna BOMMA ocenění Czech Grand Design v kategorii Výrobce roku. Pro zajímavost, svítidla Soap jsou dominantou všech prostor salonku letiště v Birminghamu.

Ocenění Interiér roku je už tradičně předáváno v osmi kategoriích na závěr mezinárodního kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum, jehož každý ročník se nese v duchu konkrétního tématu. Letos je leitmotivem Svoboda vnitřního prostoru. „V interiéru se cítíme svobodně, pokud nás neomezuje, neklade překážky a dovolí nám dýchat. Osvobodit prostor od původně dobře myšlených bariér, zbytečností a formální manýry, je nepochybně snahou většiny architektů a interiérových designérů“ říká ředitel a zakladatel soutěže Interiér roku Petr Tschakert.

Podle autora ceny je svoboda křehká, mnohovrstevnatá a zářící. Její obhajoba však přináší i mnohé šrámy. Světelný objekt je tedy navržen jako poměrně rozměrná dvojitá skleněná koule, jejíž střed tvoří skleněné srdce ve tvaru vejce, které je zlaté (pro absolutního vítěze) nebo stříbrné (pro vítěze jednotlivých kategorií) a jeho povrch je narušen geometrickým brusem.

Foto: Ota Svoboda je autorem svítidel z řady Soap, která zdobí veřejné prostory, ale i byty po celém světě

Skutečnost, že jsou název tématu a příjmení designéra shodné, je pouhou náhodou, ale o to víc je tato shoda symbolická.

V tvorbě podoby ocenění Interiér roku navazuje designér Ota Svoboda na autory z minulých ročníků, kterými byli například Rony Plesl, Boris Klimek, Jakub Pollág nebo Michaela Tomišková a Jakub Janďourek.

Vítězové kategorií a absolutní vítěz si převezmou ceny v závěru kongresu o bydlení, designu a architektuře Living Forum v pražském Centru současného umění DOX, a to v úterý 16. 5. 2023.

Foto: Ota Svoboda 

INFO

Česko-slovenská soutěž INTERIÉR ROKU popularizuje profesi architektů a interiérových designérů, kteří každým rokem vytvářejí pro své klienty skvělé a neotřelé interiéry na světové úrovni. Hodnotí se vždy výhradně interiéry vzniklé v předchozím roce.

Záštitu nad osmým ročníkem soutěže Interiér roku převzali Ministr kultury ČR, Ministryně kultury SR, Ministr průmyslu a obchodu ČR
a starosta Městské části Praha 7.

Klíčová slova:

Interiér roku soutěž design

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři