design /

Z laboratoře Designbloku pro interiér

Jubilejní patnáctý ročník Designbloku se ve svém vizuálu vracel ke kořenům, otevřel nový dům, představil i zahraniční autory a takzvané naděje českého designu a jejich nejnovější kolekce. Ty se soustředily ve speciálním výstavním domě pro designérská studia, módní návrháře a designéry šperků.

Olga Vrbíková , 15. 10. 2013

Letošní Openstudio neboli “laboratoř” současného designu byla umístěna v Kafkově domě u paty kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí. Malý vzorek takovýchto naději současného přístupu k designu, tentokrát v oblasti nábytku a interiérových doplňků, které nás přinutily se zastavit, jsme si dovolili představit i my.

Klára Šumová & Dirk Wright

Klára Šumová je odborníky vnímaná designérka již po několik let. Získala ocenění v rámci soutěže ELLE DECORATION nebo jako objev roku 2011 v soutěži Czech Grand Design. Do nábytku a interiérových doplňků Klára často přenáší lidské pocity a vlastnosti a také proto pro práci vybírá surové, přírodní materiály. U příležitosti patnáctého Designbloku se rozhodla představit první společný projekt ve spolupráci s Dirkem Wrightem. Tím je dokonale ucelená kolekce minimalistického nábytku i doplňků, které lze navíc sestavovat a snadno převážet. Pohromadě nesou název Oáza. Autorka navrhla nábytek z javorového dřeva a povrchově upravovaných kovů jako je eloxovaný hliník a zinkovaná nebo komaxitovaná ocel. Okrajově pracovala také s kůží, lnem a papírem. Nábytkovou sestavu tvoří denní postel, paraván, noční stolek, taburet a štokrle. Celé úvodní instalaci na Designbloku dominoval zejména neobvyklý interiérový objekt v podobě palmy, která je unikátní součástí této kolekce.Grafický designér Dirk Wright se na díle podílel návrhy veškerých tématických potisků na textilních prvcích pro něž zvolil motivy pouštních dun. Součástí konceptu Oáza se staly i dva modely snadno uchopitelných zrcadel z javorové dřeviny v kombinaci s eloxovaným hliníkem nebo větrník z, autorsky potištěného, papíru.

Tobyšlo

Letošní novinkou dvojice absolventů Ateliéru produktového designu Froňka a Němečka (Olgoj Chorchoj) na VŠUP Karla Matějky a Jana Volhejna byl na zeď upevněný stůl z názvem Mercedes Table. Jeho podnože dohromady tvoří zásadní dekorativní prvek uprostřed desky. Součástí humorně pojaté a přitom čisté instalace v Openstudiu byly také Karlovy a Janovy oblíbené lyže, zprodukované výrobcem lyží Lusti, které souvisí s vášní obou autorů. Lyžními instalacemi se designéři z Tobyšlo zabývali již v minulosti, tentokrát vlastnosti skluznice přenesli i na líc lyže a nazvali je tak Allblacks.

CBY Furniture & The Source

CBY Furniture je dílem studia CREATEDBY ve složení Libor Bazala a Jan Skácelík, které se zabývá interiérovým designem. Jeho začátky sahají do roku 2009. Velkou inspirací studia jsou 50. a 60. léta světového designu. V současné době rozšiřují vlastní retro kolekci autorského i repasovaného nábytku z přírodních materiálů v kombinaci s kovem a kontrastními barvami.V Kafkově domě se autoři ze CBY představovali společně se zástupci skupiny The Source, kterou tvoří dvojice výtvarníků Marek Schovánek a Vladimír Vávra. The Source je platformou pro obchod s uměním a organizováním výstav s dlouhou tradicí. Provozuje vlastní galerii Aero Karlín v Praze a působí také na mezinárodních projektech v zahraničí s hlavním sídlem v Berlíně. Společná výstava byla pojata velmi minimalisticky a uvolněně. Tvořil ji pracovní stůl a komoda z dílny mladých designérů studia CBY Furniture a pop-artové objekty z paroží nebo léků výtvarníka Vladimíra Vávry.

Součástí Designbloku bylo i tradiční Superstudio, představující nejlepší tuzemské výrobce a školy na jedné z nejdiskutovanějších staveb v Praze - Nákladovém nádraží Žižkov a nový Art House, který prezentoval výstavy současného českého a zahraničního uměleckého designu a byl určen primárně nekomerčním prezentacím špičky současného dění v této oblasti.

Klíčová slova:

užitý design Olga Vrbíková

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři