Novinky a názory / zprávy

Architekti CZ v Liberci

Jak moc je pro architekta nutná znalost řemesla a jakou má architektura souvislost s uměním? (Nejen) na tyto otázky odpovídali v rámci panelové diskuze přední čeští architekti, kteří se 1. března sešli v libereckém Malém divadle.

Tereza Janišová , 4. 4. 2016

Ve stylově cihlovém prostředí scény Malého divadla v Liberci usedli před zraky zvědavé veřejnosti architekti Josef Pleskot, Svatopluk Sládeček, Prokop Tomášek, Tomáš Klanc, Pavel Nalezený, Radek Vaňáč a Michal Krištof. Odpovídali jak na otázky autora knihy ArchitektiCZ Jaroslava Sládečka, který panelovou diskuzi moderoval, tak na dotazy mířené z publika.

Architektura: umění nebo řemeslo?

Hlavní téma večera - Vztah umění a řemesla v architektuře – rozvířilo zajímavě barvitou debatu. Josef Pleskot se například svěřil s tím, že myšlenku na architekturu jako na umělecký obor zaplašil už dávno. Svatopluk Sládeček zmínil Adolfa Loosa, podle něhož Architektura do umění nepatří. Prokop Tomášek přiznal, že si není tak úplně jistý, co je uměním v pravém slova smyslu. Tomáš Klanc zase vidí architekta jako řemeslníka, který by ovšem na umění neměl nikdy zapomínat. Podle Pavla Nalezeného může být uměním třeba jen výhled z okna, Radek Vaňáč hledá umění v dobrém řemesle. Michal Krištof se na architekturu dívá jako na komplexní disciplínu, ve které jde umění a řemeslo ruku v ruce.

„Uměním může být třeba jen výhled z okna.“ Pavel Nalezený

„Z každé své stáže v zahraničí jsem si odnesl užitečný poznatek, jak já sám architekturu dělat nechci.“ Michal Krištof

„Architektura je obor, který kecá do všeho a nerozumí ničemu.“ Josef Pleskot

„Umění na mě mluví. Řemeslu jsem ukradenej.“ Svatopluk Sládeček

Další informace o akci najdete ZDE.

Článek byl převzat z partnerského webu ASB-portal.cz.

Klíčová slova:

Architekti CZ diskuse Liberec

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři