Novinky a názory / zprávy

Česká cena za architekturu otevírá třetí ročník. V porotě zasedne Robert Konieczny

Česká komora architektů vyhlásila třetí ročník soutěžní přehlídky Česká cena za architekturu. Nejslavnějším jménem mezinárodní poroty bude polský architekt Robert Konieczny, o kterém se u nás v poslední době mluvilo v souvislosti s jeho přestavbou ostravských jatek. Architekti svá díla mohou přihlašovat do konce března – podmínkou je jejich umístění v České republice a stáří maximálně pěti let. Minulý rok hlavní cenu získal archeopark Pavlov od brněnského ateliéru Radko květ.

EARCH.CZ , 25. 1. 2018

Po klinické smrti Obce architektů a jí pořádané přehlídky Grand Prix Architektů převzala hlavní slovo v hodnocení tuzemské architektonické produkce soutěž Česká cena za architekturu (ČCA), jejíž první ročník Česká komora architektů zorganizovala před dvěma lety.

O popularitě ČCA svědčí především zájem mezi samotnými architekty – do prvního ročníku přihlásili necelou pětistovku svých realizací, minulý rok pak dvě stě padesát. Kromě umístění staveb na území České republiky je kritériem přihlášek také stáří děl maximálně pět let. Z toho důvodu můžeme očekávat, že počet přihlášených realizací bude opět o něco nižší a že vzroste procento novostaveb.

 

pavlovFoto: EARCH

 

Archeopark Pavlov, vítěz 2. ročníku České ceny za architekturu

Komora si zakládá na mezinárodním složení poroty, která dokáže českou scénu zhodnotit s vyšším nadhledem a v širším kontextu. Do letošní sestavy se bohužel nedostali teoretici, historici či kritici architektury, kteří dokážou stavby nahlédnout jinou optikou než architekti. Přesto letošní porotu tvoří velmi respektovaná jména, jako je třeba rakouský architekt Carlo Baumschlager, v Německu působící český architekt a pedagog Ivan Reimann nebo Maďar Zsolt Gunther. Nejvýraznější tváří poroty se však stane současná hvězda světové architektury, polský architekt Robert Konieczny, jehož studio KWK Promes má na svém kontě řadu oceňovaných realizací. Konieczny v polovině ledna také podepsal smlouvu s Ostravou na přestavbu tamních historických jatek, poté co se s městem nedomluvil vítěz architektonické soutěže Petr Hájek, a tak už brzy můžeme očekávat jeho první realizaci u nás.

Architekti mohou své realizace přihlašovat až do konce března, a to bezplatně pomocí online formuláře. Přihlášku komora zamítne v případě, že se stavba už jednou dostala mezi nominované projekty, ze kterých se následně vybírají oceněná díla a celkový vítěz České ceny za architekturu.

 

zenFoto: EARCH

 

ZEN-houses, ateliéer a dům architekta Petra Stolína, vítěz 1. ročníku České ceny za architekturu

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři