Novinky a názory / historie a teorie

ERA21 2/2006 - Pravý důvod cestování

Více než před měsícem, když jsem se chystal z Londýna na dovolenou, přišel do mého bytu v Battersea jeden můj přítel a zastihl mě, jak balím kufry. „Vypadá to, že odjíždíš na cesty,“ řekl. „Kampak máš namířeno?“ S řemenem mezi zuby jsem odvětil: „Do Battersea.“ „Jestli to má být vtip,“ řekl, „tak jsem ho nepochopil.“ „Jedu do Battersea,“ opakoval jsem, „do Battersea přes Paříž, Belfort, Heidelberg a Frankfurt. To, co jsem řekl, nebyl vtip. Byla to docela prostá pravda. Projedu celý svět, abych znova objevil Battersea.

EARCH.CZ , 23. 4. 2006

Někde v mořích zapadajícího či vycházejícího slunce, někde na nejzazším souostroví zeměkoule je malý ostrov, který chci najít: ostrov s nízkými zelenými kopci a velkými bílými útesy.Cestovatelé mu prý říkají Anglie (skotští cestovatelé mu prý říkají Británie) a povídá se, že prý někde v srdci té země je krásné místo, které se jmenuje Battersea.“ „Přece ti nemusím vysvětlovat,“ řekl můj přítel a zatvářil se vědecky, jako by chtěl něco porovnávat, „že Battersea je tady?“ „Je to úplně zbytečné,“ odpověděl jsem, a z mého hlediska to není pravda. Já tu Battersea nevidím. Ani Londýn, ani Anglii. A taky nevidím tamty dveře. Nevidím tuhle židli: protože mi oči zastřel mrak ospalosti a zvyku. Jediný způsob, jak prohlédnout, je odjet někam jinam; a to je pravý důvod cestování a pravá radost z dovolené. Nebo si myslíš, že jedu do Francie proto, abych viděl Francii? Myslíš, že jedu do Německa, abych viděl Německo? Bude se mi tam líbit, ale není to to, co hledám. Hledám Battersea. Důvodem cestování není navštěvovat cizí země; důvodem je to, abychom nakonec vstoupili do vlastní země jako do cizí…“Úryvek z knihy Gilberta Keitha Chestertona: Ohromné maličkosti. Academia, Praha 2000. Z anglického originálu přeložil Jan Čulík, vydání v tomto překladu 2., v nakladatelství Academia 1. Titulek redakce.

Z obsahu čísla 2|06:

>> REALIZACE>Viadukt v Millau: Foster and Partners >Muzeum nomádství: Shigeru Ban Architects + Dean Maltz >Stanice Arnhem Central: UN Studio >Rekonstrukce nádraží v Ostravě: Václav Filandr>Ambasáda Nizozemského království ve Varšavě: Erick van Egeraat associated architects>Klub Embryo v Bukurešti: Square One>Muzeum Porsche ve Stuttgartu: Delugan Meissl Associated Architects>Stanice metra Střížkov: Patrik Kotas>Přestavba sila v Olomouci: Tomáš Pejpek, Szymon Rozwałka>Obchodní dům Omega: Ladislav Kuba, Tomáš Pilař>Doma mezi nomády: Miroslav Petříček>Města bez aut: program trvalé udržitelnosti: J. H. Crawford>Putování za novou architekturou: Adam Gebrian>Typologie tras: krajina přechodné existence: Barbora Krejčová>Vnější barevné řešení a interiér vlakové jednotky Pendolino: Patrik Kotas>Efektivní parkovací systémy pro městská centra : Petr Hubáček>Disconnected. Connected! 2006: Architektura a Djing: Irena Hradecká>Moderna pravá a jiná: Jindřich Vybíral>Institut autorizovaného inspektora v rámci nového Stavebního zákona: Miloslav Pavlík>Fasády z předpjatých lanových sítí : Miloš Florián>> KOMIKS >Tomáš Kučerovský / Studio Cabinet>> TRENDY>Stručný přehled vývoje historických výplní otvorů: Jiří Škabrada>Protisluneční ochrana: Danuše Čuprová, Sylva Klímová>Stavební veletrhy Brno 2006>Art & Interior 7>Parkovací dům Rozmarýn v Brně: Pavel Kučera, Filip Rubáš / Archstudio

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři