Novinky a názory / zprávy

Jaké bude naše město?

Veřejný prostor a jeho využití je téma, jež poslední dobou stále častěji rezonuje napříč veřejností i médii. Jak by měl vypadat? Kdo by ho měl tvořit? A čemu by vlastně měl sloužit? Odpovědi na některé z těchto otázek se pokusí zodpovědět konference Pojďme dělat město (nebo ves).

EARCH.CZ , 4. 4. 2017

Veřejnému prostoru se nikdo nevyhne. Pohybují se v něm lidé, auta, cyklisté i zvířata a odehrávají se v něm drobné i velké interakce. Je to takový obývací pokoj města. O tom, jaký bude, rozhodujeme všichni. Konference Pojďme dělat město (nebo ves) vytváří společný dialog, posiluje dobré vztahy a vytváří inspirační i názorové setkání pro uživatele, správce i tvůrce veřejného prostoru. Součástí konference budou také konkrétní poznatky a příklady toho, jak přejít od nápadu k upřesnění zadání a od zadání k realizaci.

Na konferencích bývají často prezentovány ukázky přístupů velkých světových metropolí nebo teoretické koncepty. Výzva Pojďme dělat město se zaměřuje na města spíše menší a jejím těžištěm jsou konkrétní příklady dobré praxe. Mezi ty patří například vytvoření nového centra v obci Bory, projekt Lesoparku ve Vodňanech či náměstí Neumarkt im Mühlkreis.

A kdo se tedy na konferenci představí? Adam Gebrian bude mluvit na téma zahraničních i českých inspirací pro navrhování. Matúš Vallo, spoluautor projektu Městské zásahy v Bratislavě, ukáže, že architekt může být hybatelem věcí a ne pouze tím, kdo čeká na zakázku. Petr Klápště naváže přednáškou o intenzivním zapojení občanů do plánovacího procesu a způsobu korektního nastavení jednotlivých rolí. Petr Lešek ze studia Projektil se bude věnovat tomu, jak vůbec zpracovat zadání pro podobný účel. Těšit se můžete i na další architekty či starosty měst a jejich úředníky.

V prvním ročníku máme tu čest uvítat vás 25. dubna 2017 v krásných prostorách Zámku Žďár nad Sázavou.

Zbývá posledních několik míst, tak neváhejte s registrací! Při včasném přihlášení do 7. dubna navíc se slevou. Přihlásit.

Generálním partnerem konference je společnost Gremis s.r.o. Konferenci podpořilo také město Ždár nad Sázavou a Nadace české architektury. Akce se koná pod záštitou České komory architektů. Mediálním partnerem je EARCH.cz. Partnery jsou Zámek Žďár, Žijeme Žďárem a O městech a lidech.

Program konference

9:00 – 9:30 Registrace

9:30 – 12:30 Key notes

• M. Vallo – Nové role architekta

• P. Klápště – Hledáme inspiraci/Participativní tvorba zadání

• P. Lešek – Cesta k řešení/Architektonická soutěž

• A. Gebrian – Zahraniční i česká inspirace

 

13:00 – 14:00 Možnost prohlídky Muzea nové generace nebo 1. možnost navštívit památku UNESCO na Zelené hoře

 

14:00 – 16:00 Příklady dobré praxe

• R. Bukáček & M. Zezula – Od nápadu k zadání (Mezibory)

• L. Klabík (archibn) – Hledání potenciálů ve městě

• D21 – Participativní rozpočet

• Z. Ryška (architekt města Žďár nad Sázavou) – Úloha městského architekta

• J. Říhová (Nadace Proměny) – Realizace dle participativní zadání

 

16:00 – 17:00 Kulatý stůl se všemi přednášejícími (Pro obyvatele města Žďár nad Sázavou vstup volný)

17:15 2. možnost navštívit památku UNESCO na Zelené hoře

Více informací na www.pojdmedelatmesto.cz

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 4. 4. 2017
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři