Novinky a názory / zprávy

Je architektura umění nebo řemeslo? Praha hostila diskuzi cyklu Architekti CZ

V pátek 9. prosince se v Písecké bráně v Praze uskutečnilo poslední setkání Architekti CZ, které během uplynulého roku putovalo po 7 různých městech naší země. Během těchto sedmi debat se představilo 26 různých architektů, diváci tak měli možnost alespoň trochu nahlédnout „pod pokličku“ českých tvůrců.

Jaroslav Sládeček , 16. 12. 2016

V Praze se sešli nejen „zasloužilí“ architekti Ladislav Lábus a Josef Pleskot, ale i architekt herec David Vávra či zakladatel jedné z největších českých kanceláří Jakub Cigler. Tuto čtveřici pak doplnili tvůrci mladší generace – Szymon Rozwałka a Luka Križek, kteří si svou kariéru teprve budují. Téma „Architektura – umění nebo řemeslo“ hosty zavedlo na klikatou cestu od vzpomínek na to, jak tvořili v mladším věku, přes téma nekonečné snahy o jednoduchost, až po odmítnutí jakkoli architekturu vůbec rozlišovat na část uměleckou a řemeslnou.

Zajímavým tématem, které vzešlo z debaty náhodně, byl obdiv všech zúčastněných k pracím architekta Karla Pragera, které dávali za příklad právě oné snahy o vyšší účinek stavby než jen funkční. Na otázku, zda se dnešní architektura vyznačuje úbytkem složky umělecké a větším zaměřením na výkony technologické, se diváci zevrubnější odpovědi nedočkali. Rovněž otázky, zda dnešní architekturu „pohlcuje“ design a prefabrikace, anebo proč se od postavení Tančícího domu nepodařilo zrealizovat žádnou jinou stavbu, která by získala podobný věhlas, zůstaly bez většího ohlasu. Jisté je, že architekti, stejně jako většina umělců, o své práci neradi spekulují a neradi planě řeční.

Můžeme být rádi, že se podařilo toto setkání vůbec uskutečnit a že jsme měli příležitost vidět tuto plejádu renomovaných i nadějných českých architektonických hvězd takto pěkně pohromadě. Možná že i to byl právě onen přínos tohoto setkání – vidět, jak jsou jednotlivé osobnosti odlišné a že i věk dokáže hrát velkou roli. Přes tuto různorodost se aktéři na řadě názorů shodli a dokázali vnést do debaty řadu svěžích postřehů, vtipných poznámek i osobitějších soudů.

Snad se diváci bavili i poučili a snad se touto akcí podařilo zase o kousek víc odkrýt, jací opravdu jsou čeští architekti, o čem přemýšlejí a co je tíží.

Generálním partnerem večera Architekti CZ v Praze byl Českomoravský beton – specialista na transportbeton a poradenství v oblasti technologie betonu. Hlavními partnery akce byli Archtiles a HALLA, akci podpořili ArchiCAD a Copy General. Mediálními partnery debaty byli ASB-portál, EARCH.CZ a ERA 21. Panelovou diskuzi Architekti CZ v Praze pořádal za organizační podpory Písecké brány a komunikační agentury artEcho spolek ARCH FOR PEOPLE, z. s.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři