Novinky a názory / názory a komentáře

Kdo je to ten Olověný Dušan?

Snad se to již konečně dozvíme. Na naše zvědavé otázky odpovídala Zdeňka Havlová, studentka a především náčelnice Spolku posluchačů architektury na FA ČVUT, který pro své studenty pravidelně organizuje soutěž se záhadným názvem Olověný Dušan, tentokrát za zimní semestr 2013/14.

Michal Jedlička , 12. 2. 2014

Co to je Olověný Dušan, kdo ho organizuje a proč se tak jmenuje?

Olověný Dušan je soutěž studentů Fakulty architektury ČVUT, která si za hlavní cíl klade získání nezávislého pohledu na kvalitu výuky na škole. Automaticky se jí účastní všichni studenti FA, kteří v zimním semestru odevzdají ateliérový projekt (mimo ZAN a diplomů).

Soutěž organizuje Spolek posluchačů architektury (SPA). SPA je nezávislý a dobrovolný spolek studentů architektury a designu při FA, který se aktivně podílí na studentském životě fakulty pořádáním akcí, přednášek, workshopů, zájezdů, diskuzí atd.. Snažíme se podporovat aktivity všech studentů, kteří za námi přijdou s vlastním nápadem. Navazujeme na spolek architektů založený na pražské technice na začátku 20. století, do současné podoby byl Spolek obnoven v roce 1993.

Název Olověný Dušan vznikl v roce 1993 podle kamaráda organizátorů Dušana, který zrovna, když se vymýšlel název, chyběl. Olověný je proto, že olovo je levné a my chudí studenti…

Kolikátý ročník se letos uskuteční a jaké je jeho téma?

Letos se uskuteční 21. ročník Olověného Dušana. Soutěž probíhá po zimním semestru akademického roku a v letech 2011 a 2012 jsme uspořádali i Letního Olověného Dušana. Rozhodli jsme se vrátit k frekvenci 1x ročně, protože v letním semestru je spousta diplomů a konstrukčních projektů, které se soutěže neúčastní. Také jsme byli po loňském výročním Dušanovi v gala tak zničení, že bychom další kolo soutěže hned v létě nezvládli.

Letošním podtitulem je „Dušan na Scénu“, což má spojitost s místem konání na Nové scéně ND – odvíjí se od toho vizuální stránka celé akce. Dresscode je opět black tie creative.

Jak se témata vybírají?

Téma Olověného Dušana je každý rok jiné a většinou se vztahuje zejména na grafiku a vizuál celé akce. Když se poprvé udělovaly dvě ocenění Olověného Dušana, tak se Dušan klonoval. V Národním technickém muzeu byl Dušan v technickém stylu. První Letní Olověný Dušan byl rodícím se embryem, vše bylo kulaté a nominovaní rozbíjeli vejce, ve kterých nacházeli Dušana. Ke dvacátému výročí jsme si nadělili téma „Dušan v gala“, kdy jsme formát akce posunuli od párty ke galavečeru, protože bychom byli rádi, aby se věnovala větší pozornost projektům a ateliérům. Téma vybíráme hodně organicky, často se zrodí společně s rodící se akcí.

Jaká je letos porota a jak probíhá její zvolení?

Architektura: Tomáš Cach, Patrik Hoffman, Igor Kovačević, Jan Mach, Marcela Steinbachová.

Design: Petr Novague, Jiří Přibyl, Henry Wielgus.

Každoročně před Vánocemi obvoláváme architekty a designéry, kteří neučí na FA, a přemlouváme je, aby věnovali dva své pracovní dny dobrovolně tomu, že bez honoráře projdou několikrát cca 800 projektů (v případě designérů je to zatím mnohem méně) a vyberou ty nejlepší. Odměnou je jim doufám dobrý pocit, že jsou součástí téhle akce, která si již vybudovala prestiž a také má velký význam pro zpětnou vazbu škole. Protože se snažíme, aby se členství v porotě neopakovalo, začíná se nám po těch jednadvaceti letech seznam architektů nebezpečně ztenčovat…

Jak probíhá výběr nejlepších prací?

Obě poroty se sejdou na dva dny na konci prvního týdne výstavy ateliérových prací. Zvolí si předsedu a společnými silami vybírají nejlepší projekty a ateliéry. Několikrát obcházejí celou školu, označují zajímavé projekty a ateliéry. My jim poté pomáháme nafocením těch označených a dodáním portfolií. Kolem desáté večer prvního dne odchází často porotci s hlavou plnou projektů a s rodícím se názorem na školu. První den porotcování jsme již několikátý ročník streamovali online na olovenydusan.cz. Letos jsem obcházela s porotou a nejzajímavější je sledovat to, jak se jim formuje názor na školu a na ateliery. Jako doprovod jim nemůžu radit ani vysvětlovat, a občas to bylo těžké, hlavně v případě ateliérů, které důvěrně znám.

V jaké fázi je soutěž nyní?

Momentálně cca 15 členů SPA a několik nečlenů, kteří chtějí pomáhat, pobíhá a hekticky připravuje. Máme dílčí týmy na grafiku, přípravu výstavy, dramaturgii vyhlášení, sponzory a PR, porotu, web, komunikaci s nominovanými a s Novou scénou. V neděli 2. 2. byl termín odevzdání podkladů od nominovaných jednotlivců a ateliérů pro katalog a výstavu. Musím s potěšením konstatovat, že v termínu byla odevzdána víc než polovina věcí, což je na architektuře úspěch… Největší tíže je teď na naší skvělé grafičce Táně Martincové, která momentálně sází katalog, a také na velitelce akce Lucii, která urguje neodevzdávače.

Kdy bude vyhlášení?

Vyhlášení bude 27. 2. od 19:00 na Nové scéně Národního divadla. Galavečer je zároveň vernisáží výstavy nominovaných a oceněných projektů na piazzetě ND. Zváni jsou všichni, vstupenky za 50 Kč si může kdokoliv koupit v místnosti SPA (441 na FA). V ceně vstupenky je katalog soutěže, a pokud lidé využijí předprodeje, mohou si vybrat, kde budou sedět.

Slovo na závěr?

Přijďte s námi oslavit Olověného Dušana, přijďte na Novou scénu a přijďte v gala! A taky vy, kdo se mnou v potu tváře tuhle akci ve svém volném čase chystáte – díky vám, jste skvělí! A vy, které tohle zaujalo, a chcete se potkat s partou bláznů, kteří věnují svůj čas a energii akcím pro studenty, přijďte za námi do 441 na FA.

info@spa-fa.cz, www.spa-fa.cz, www.olovenydusan.cz

Článek je součástí seriálu Učitelé. Jeho cílem je nahlédnout pod roušku školských struktur a představit osobnosti, které nesou odpovědnost za utváření nové generace našich budoucích architektů a designérů.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři