Kuchyně v Building Community Kurfürstenstrasse 142 v Berlíně. Pozoruhodný atypický tvar kuchyňského ostrůvku. Foto: Oliver Helbig
Novinky a názory / historie a teorie

Kuchyně jako laboratoř, židle jako bestie. Nekompromisní práce architekta Sama Chermayeffa

Sam Chermayeff jde na dřeň. Ať jde o nábytek nebo bytový dům, volí pravdivé materiály a čisté prostory. Patří k tvůrcům, kteří ovlivňují také mladé české ateliéry, a dnes představí svoji filosofii na přednášce v pražské galerii VI PER.

Jan Bureš , 26. 10. 2023

Architekt, designér a pedagog původem z New Yorku, Sam Chermayeff v posledních několika letech dosti ovlivnil mladou architektonickou scénu také v Česku a Slovensku. Jeho široký záběr od designu nábytku až přes komplexy budov jej etablovalo jako tvůrce, navazujícího na poválečný architektonický étos „od lžičky k městu,“ ve kterém architekti schopně přecházeli od návrhu nábytku a zařízení bytu až k mrakodrapům.

Jeho vytříbený a autorský jazyk vychází už z jeho samotných kořenů. Jeho otec, Angličan Ivan Chermayeff, byl významným grafickým designérem s přesahem do dalších disciplín. On sám byl synem významného architekta ruského původu, Serge Chermayeffa. Jablko tedy skutečně nepadlo daleko od stromu.

Práce Sama Chermayeffa a společné práce ateliéru 14 Meyer-Grohbrügge & Chermayeff / Sam Chermayeff v New Yorku i Berlíně by se dala zařadit mezi architektonický jazyk a tzv. materiálového fundamentalismu. Ten se vyznačuje vytváření pravdivých a jednoduchých prvků a prostorů, prostorovou jasností a formální čistotou, která do popředí staví silný výraz objektu, interiéru či domu osekaný na dřen své vlastní podstaty.

Foto: Obytný prostor v Building Community Kurfürstenstrasse 142 v Berlíně. Ve vzájemných průnicích šesti objemů vznikají nevšední prostorové situace a momenty

Mezi nejznámější práce z posledních let bezpochyby patří bytový dům Building Community Kurfürstenstrasse v Berlíně, dokončený v minulém roce. Je pozoruhodný jednak z pohledu architektonického konceptu, který tvoří šest do sebe nepravidelně zaklenutých objemů, v jejichž průnicích vznikají v interiérech zajímavé a netradiční prostorové situace a momenty. Také a hlavně je z pohledu konceptu sociálního; vybudovala ho skupina lidí zvaná Baugruppe. "Celý dům byl postaven za účasti stavební skupiny, společenství soukromých osob, které se spojily za účelem nákupu pozemku a výstavby budovy, čímž mohly snížit ziskovou marži developera a podílet se na rozhodování o svém prostoru a budově."

Foto: Bytový soubor v Building Community Kurfürstenstrasse 142 v Berlíně, který tvoří šest do sebe zaklesnutých objemů

Mezi další známé práce různých měřítek patří např. Dům Ever z roku 2021, který "kombinuje dvě typologie, dům a stodolu, které se stávají spacími a obytnými (veřejnými) prostory" či známé návrhy atypických tvarů kuchyní kombinujících beton a chromovanou ocel, které svými skulpturálními a nevšedními tvary posouvají kuchyni až do roviny výstavní instalace různých objektů.

Foto: Kuchyně v Building Community Kurfürstenstrasse 142 v Berlíně. Pozoruhodný atypický tvar kuchyňského ostrůvku.

Tento přístup se projevuje i v projektech nejmenšího měřítka -  například v sérii nábytku nazvané Beasts (Bestie) z roku 2022, kterou tvoří 15 kusů nábytku, jež "aktivně spojují typologie: židle se stává základnou deštníku; skříň se stává místem k sezení, nanášení make-upu nebo kouření cigarety. Tyto předměty nejsou pouhými nástroji, inscenují naše interakce prostřednictvím samotných kusů a prostoru vytvořeného mezi nimi."

Silný autorský jazyk ateliéru je jednoznačně čitelný a snadno rozeznatelný, ať se jedná o židli, či dům, vždy poznáte, o koho jde. Bylo by však příliš zkreslující tak komplexní práci a přístup k jednotlivým úkolům popsat v rigidních spojitostech a teoretických popisech. Tato práce totiž mluví především sama za sebe. A nejvíc za sebe mluví v podání samotných tvůrců, kteří do Prahy osobně dorazí odprezentovat svou vlastní vizi celospolečenského oboru spojujícího architekturu, design se společností a kulturou.

Foto: Ptačí pohled na House Ever, kombinující typologie domu a stodoly. Dům je koncipován ze dvou do sebe zaklesnutých objemů v jejichž průniku je umístěno zázemí domu

„Naše práce se pohybuje v křehkém momentě mezi modernistickou sugescí, že jsme všichni stejní, a jednoznačností individualismu 21. století. Rovnovážně se snažíme vytvářet spojení a společenství prostřednictvím obydlování našich projektů ve všech možných měřítkách. V ideálním případě mají naše projekty více protagonistů,“ uvádí k přednášce, která proběhne 26. října v 19.00 v galerii VI PER architekt, designér a pedagog Sam Chermayeff.

Foto: Pozvánka na dnešní přednášku v rámci cyklu architekta a kurátora Miroslava Pazdery „Meeting with Ordinariness“ v galerii VI PER

Do Prahy dorazí v tandemu společně se slovenskou architektkou a absolventkou ČVUT Barborou Polákovou, která je od roku 2021 ředitelkou kanceláře 14 Meyer-Grohbrügge & Chermayeff / Sam Chermayeff v Berlíně. V Praze je v rámci přednáškového cyklu zaměřeného na německou scénu „Meeting with Ordinariness“, které se již zúčastnili například ateliéry AMUNT a mnoho dalších, uvede architekt a kurátor cyklu Miroslav Pazdera, který v Berlíně sám několik let působil. Přednáškou Sam s Barborou společně představí průřez svými pracemi, v doprovodu vlastní filosofie studia.

  • Autoři: Sam Chermayeff, Barbora Poláková, Miroslav Pazdera
  • Ateliér: 14 Meyer-Grohbrügge & Chermayeff
  • Město: Berlín

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři