Novinky a názory / zprávy

Ministerstvo zamítlo prohlášení brutalistního hotelu Intercontinental kulturní památkou

Návrh Národního památkového ústavu prohlásit pražský hotel Intercontinental kulturní památkou včera zamítlo ministerstvo kultury. Resort považuje hotel za „výjimečnou stavbu“, vadí mu ale pozdější úpravy. Budovu postavenou ve stylu brutalismu na přelomu 60. a 70. let nyní čeká rozsáhlá rekonstrukce.

EARCH.CZ , 10. 2. 2021

Podmínky nesplňuje

Hotel Intercontinental, který vznikl v historickém centru Prahy mezi lety 1968-1974 podle návrhu týmu architektů pod vedením Karla Filsaka, je podle ministerstva kultury „stavbou výjimečnou oproti běžným stavbám této doby.“ Zamítnutí návrhu prohlásit budovu nemovitou kulturní památkou ale resort zdůvodnil pozdějšími nevhodnými stavebními úpravami, kvůli kterým „došlo k zásadním změnám jak v interiéru, tak exteriéru budovy. Všechny tyto změny snižují památkovou hodnotu objektu, proto nesplňuje podmínky pro prohlášení věci za kulturní památku,“ stojí v prohlášení ministerstva.

Výstavba hotelu na Starém Městě probíhala mezi lety 1968-74. Foto: Národní památkový ústav

Ministerstvo kultury tak naráží na přestavby hotelu, které probíhaly v 90. letech a mezi lety 2001-2002. Úpravy se týkaly především interiéru, ze kterého se dochovalo jen několik cenných původních prvků, jako je třeba skleněná plastika Stanislava Libeňského, křišťálové lustry Reného Roubíčka v kongresovém sálu nebo, kovová svítidla v restauraci Zlatá Praha od Huga Demartiniho nebo dvojice dřevěných sloupů od Miloslava Hejného. Ministerstvu vadí také třeba přístavba bazénu z 90. let.

Restaurace Zlatá Praha nabízí jedinečný výhled na město, její součástí jsou kovová svítidla od Huga Demartiniho. Foto: Národní památkový ústav

Rekonstrukce

Rozhodnutí ovšem zatím není pravomocné a lze proti němu podat rozklad. Hotel nyní čeká rozsáhlá rekonstrukce, kterou investují noví majitelé nemovitosti, fond R2G zakladatelů Avastu Eduarda Kučery a Pavla Baudiše spolu s podnikatelem Oldřichem Šlemrem. Návrh rekonstrukce pochází z dílny architektonického studia TaK Architects, které s ním minulý rok uspělo v architektonické soutěži. Studio stojí za rekonstrukcemi několika objektů z minulého století, třeba funkcionalistické Volmannovy vily nebo bývalé budovy Elektrických podniků v Praze-Holešovicích.    

Diskuze se vedou také ohledně skleněného obchodního centra Brand Store, který by měl vyrůst na přilehlé piazettě nesoucí od roku 2018 jméno zesnulého režiséra Miloše Formana. Na piazettě stával blok domů, který byl zdemolován na konci druhé světové války a v 60. letech.

Skica interiéru společenské místnosti hotelu Intercontinental od kolektivu Jana Šrámka. Foto: Národní památkový ústav

Architektura hotelu 

Brutalistní podoba hotelu je dílem významného poválečného architekta Karla Filsaka, který na návrhu spolupracoval s Karlem Bubeníčkem a Jaroslavem Švecem. Interiéry budovy pak zpracovávali Zdeněk Rothbauer a Jan Šrámek, manžel architektky Aleny Šrámkové. Na podobě interiéru se podílela řada předních umělců, kteří s nastupující normalizací upadli do nemilosti režimu. 

Historii a architekturu hotelu představila loni vydaná publikace Národního památkového ústavu. 

Noční klub Interconti v 70. letech. Foto: Národní památkový ústav

Přístavba hotelového bazénu z 90. let. Foto: Národní památkový ústav

Hotel Intercontinental v historickém centru Prahy navrhla na přelomu 60. a 70. let kolektiv architektů pod vedením Karla Filsaka. Foto: Národní památkový ústav

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři