Novinky a názory / zprávy

Nejslavnější česká architekta současnosti slaví 80. narozeniny. Dílo Evy Jiřičné představí retrospektivní výstava

Řád britského impéria, Cena Jane Drewové, medaile za celoživotní dílo udělená v rámci Londýnském festivalu designu i čestné doktoráty a profesury z univerzit po celém světě. Výčet ocenění architektky Evy Jiřičné hovoří za vše. Eva Jiřičná včera oslavila 80. narozeniny, nadále intenzivně pracuje .

EARCH.CZ , 4. 3. 2019

Eva Jiřičná se narodila 3. března 1939 ve Zlíně, kde její otec pracoval jako architekt pro Tomáše Baťu. Ještě v dětství se ale se svou rodinou přestěhovala do Prahy, kde se později rozhodla pro studium na Fakultě architektury ČVUT i na Akademii výtvarných umění v ateliéru slavného architekta Jaroslava Fragnera.

Po studiu pracovala Jiřičná od roku 1967 v pražském Ústavu bytové a oděvní kultury. Zlom v jejím životě přišel o rok později, kdy mladá architektka odjela na pracovní stáž do Londýna. Odcestovala totiž pár týdnů před srpnovou okupací Československa, která způsobila, že se její návrat do vlasti stal „nežádoucí“. Strýce Jiřičné poslali totiž komunisté do vězení už v 50. letech a její rodina navíc vlastnila malý podnik, za což byla patřičně perzekuována.

Jiřičná proto zahájila svou kariéru architektky v Londýně, kde se posléze dostala do ateliéru slavného architekta Richarda Rogerse. V Londýně se také potkala s dalším československým architektem-emigrantem, Janem Kaplickým, se kterým později 10 let žila. V anglické metropoli Jiřičná roku 1982 založila vlastní architektonické studio Eva Jiricna Architects, které si v následujících letech vybudovalo mezinárodní renomé. Jiřičnou proto oslovil i Steve Jobs, aby zpracovala první vlajkové prodejny jeho technologické společnosti Apple. Architektka proto začala pravidelně dojíždět do Kalifornie, vzhledem ke své vytíženosti a nárokům vizionáře Jobse ale z projektu nakonec vycouvala.

 

Foto: EARCH

 

Do rodného Československa se Eva Jiřičná vrátila roku 1990. V Praze jako svůj první projekt realizovala oranžerii na Pražském hradě. Po jejím dokončení v roce 1999 v Praze založila s architektem Petrem Vágnerem architektonickou kancelář AI Design, v jejímž portfoliu najdeme například oceňovaný pražský Hotel Josef a několik rekonstrukcí domů i interiérů. První velkou realizaci pro studio pak představovalo kongresové centrum ve Zlíně, kde před dvěma lety Jiřičná s Vágnerem dokončili také Vzdělávací komplex Univerzity Tomáše Bati. Roku 1996 pak Eva Jiřičná obdržela profesuru a 13 let vedla ateliér na UMPRUM.

Eva Jiřičná navrhla také například lávku pro Ostravu spojující autobusové nádraží s centrem Nová Karolina – k její realizaci ovšem nakonec kvůli finanční náročnosti nedošlo. Ze zahraničních realizací zmiňme kromě nespočtu interiérů obchodů luxusních značek a podniků autobusové nádraží Canada Water v Londýně nebo rozšíření knihovny v Leicesteru. 

Za svou kariéru Jiřičná posbírala několik prestižních cen a stala se členkou takových organizací, jako je britská Královská akademie umění nebo Americký institut architektů. Jako předsedkyně působila také na přední londýnské škole architektury Architectural Association. Roku 2003 jí byla udělena cena Jane Drewové za „mimořádný přínos pro postavení žen v architektuře“. Posbírala také několik čestných doktorátů a profesur po světových univerzitách. Loni pak Jiřičná získala medaili za celoživotní dílo udělovanou v rámci Londýnského festivalu designu. 

Eva Jiřičná stále velmi intenzivně pracuje, nedávno dokonce otevřela svou novou londýnskou kancelář Atelier AAD. V souvislosti se životním jubileem Jiřičné, se ke konci března v pražské galerii DOX otevře velká retrospektivní výstava, která představí významné projekty z architektčina portfolia. V DOXu navíc dojde k reinstalaci rozměrného skleněného schodiště, které Jiřičná navrhla pro pařížskou pobočku sítě obchodů Joan & David.

Foto: EARCH

Klíčová slova:

Eva Jiřičná AI Design jubileum

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři