Novinky a názory / zprávy

Nová naučná stezka propojí Weil am Rhein kampusem firmy Vitra Campus

Německé město Weil am Rhein, kde sídlí výrobní kampus značky Vitra, získává novou atrakci: Vitra Designweg. Naučná stezka vede z tramvajové zastávky v centru města do kampusu Vitra. Trasa je vyznačena dvanácti otočnými sloupy, které představují výběr miniatur ikonických kusů nábytku ze sbírky Vitra Design Musea. Nabízejí přehled téměř 200 let historie nábytku, od slavné židle Vienna Coffee House z devatenáctého století od Thoneta, přes kousky od Le Corbusiera nebo Charlese a Ray Eamesových až po ikony současného designu. Vitra Designweg jako naučná stezka obohacuje městskou krajinu a sděluje důležité téma kulturní historie. Speciální otočné sloupy navrhli Ronan a Erwan Bouroullecovi.

Vitra Design Museum , 27. 5. 2021

Vitra Designweg vytváří ještě užší spojení mezi areálem Vitra Campus a jeho okolím. Zatímco 24 zastávek stezky Rehberger Weg, která se návštěvníkům otevřela v roce 2016 míří do kampusu z Basileje, nová trasa vede ze samého centra Weil am Rhein. Cestou se mohou fanoušci designu seznámit s klasickými produkty moderního designu nábytku jako je křeslo Paimio Alvara Aalta, houpací křeslo Gebrüder Kohn & Thonet, ikonická židle Diamond od Harryho Bertoia, která svým tvarem připomíná nejcennější kámen, trubkové křeslo Wassily Marcela Breuera, nebo kartonové křeslo Little Beaver Franka Gehryho. Nechybí ani klasické kusy od Vitry jako je Eames Lounge Chair nebo Panton Chair. 

Sbírka miniatur

Miniatury nábytku z Vitra Design Musea získaly kultovní status. V roce 1992 začalo muzeum reprodukovat ručně vyrobené designové klasiky v měřítku 1: 6, replikující i ty nejmenší detaily svých původních protějšků. Ať už jde o doplňky pro fanoušky designu, sběratelské předměty studijní materiály pro vědce, miniatury zpřístupňují širšímu okruhu sběratelů a nadšenců návrhy, které byly často vyráběny ve velmi omezených edicích. Objekty jsou k dispozici v obchodech Vitra Design Musea v areálu Vitra Campus a na webových stránkách muzea.

Naučná stezka Vitra Designweg. Zdroj: Vitra Design Museum

O designérech Ronan & Erwan Bouroullec

Ronan a Erwan Bouroullec patří mezi nejvlivnější současné designéry. Bratři, kteří se narodili ve francouzském městě Quimper v letech 1971 a 1976, pracují společně v pařížském studiu od roku 1999. Jejich tvorba sahá od malých užitkových předmětů až po architektonické projekty. Kromě dlouhodobé spolupráce s Vitrou na domácí kolekci jsou bratři Bouroullecové od roku 2018 zastoupeni také v kampusu Vitra dvěma veřejnými instalacemi – objekty Ring a Ruisseau. 

Výběr miniatur pro Vitra Designweg:

Gebrüder Kohn & Thonet, houpací křeslo č. 9, 1882; Gerrit Rietveld, Červená a modrá židle, 1918;

Marcel Breuer, B3 Wassily, 1925; Mies van der Rohe, MR 20 Leder, 1927; Alvar Aalto, Art. 41 »Paimio«, 1930; Eero Saarinen, Womb Chair & Ottoman, 1946; Harry Bertoia, Diamond Chair, 1952;

Charles & Ray Eames, Lounge Chair & Ottoman, 1956; Verner Panton, Panton Chair, 1959;

Grete Jalk, Laminated Chair, 1963; Eero Aarnio, Ball Chair, 1965; Frank Gehry, Little Beaver, 1987;

Naučná stezka Vitra Designweg. Zdroj: Vitra Design Museum

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři