Novinky a názory / zprávy

O Českou cenu za architekturu se uchází 63 nominovaných děl

Česká komora architektů (ČKA) v lednu 2016 vyhlásila 1. ročník České ceny za architekturu (ČCA). Soutěžní přehlídka se setkala s obrovským zájmem architektů, kteří do ní přihlásili téměř 500 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota do užšího výběru nominovala 63 děl, ze kterých na podzim 2016 vzejde zhruba deset finalistů a celkový vítěz České ceny za architekturu.

EARCH.CZ , 15. 6. 2016

V užším výběru jsou zastoupeny jak velké administrativní komplexy, bytové objekty, veřejné budovy či veřejná prostranství, tak rodinné domy a menší projekty, které ukazují, že architektura je všude kolem nás (např. „Hnízdo“ od Jana Tyrpekla či lesní útulna od Uhlík architekti). Soutěžní přehlídka byla ve svém prvním roce otevřena realizacím za posledních pět let. Mezi nominovanými projekty však byla převážná část děl dokončena teprve v posledních dvou letech (dvacet jedna děl bylo dokončených v roce 2015 a patnáct v roce 2014).

Mezi nominovanými jsou známá jména i mladé ateliéry

Česká komora architektů oborové ocenění otevřela všem architektům – nejen svým členům, a dala tak šanci novým, mladým tvůrcům. V nominacích mezinárodní poroty jsou tak kromě zvučných jmen jako je Ladislav Lábus, Josef Pleskot, Petr Hájek či ateliérů DAM architekti, A69, HŠH nebo Architekti DRNH zastoupeni i veřejnosti méně známí autoři. Více než polovinu (celkem 34) nominovaných projektů pomáhala vytipovat Akademie České ceny za architekturu.

Několik staveb z hledáčku poroty bylo v minulosti nominováno na prestižní Mies van der Rohe Award – Evropskou cenu za současnou architekturu. Jsou jimi Spolkový dům ve Slavonicích (o-va), revitalizace Gahurova prospektu ve Zlíně (ellement), adaptace bývalých zemědělských garáží na zázemí biotopu v Honěticích u Kroměříže (Prokš Přikryl architekti), Svět techniky v Ostravě (AP atelier, do ČCA nominován celý komplex Dolních Vítkovic), rodinný dům Chameleon v Lipencích (Petr Hájek architekti), vila v Procházkově ulici v Podolí (AP atelier), bytový dům s tělocvičnou v Praze (DAM architekti), Tyršův most v Přerově (Šrámková architekti), revitalizace bastionu u Božích muk (MCA atelier).

Jaká města mají nejkvalitnější architekturu?

V nominacích poroty jsou pokryty téměř všechny regiony České republiky. Kromě tradiční Mekky kvalitní architektury, jakou je východočeská Litomyšl (ta je ve výběru zastoupena hned čtyřmi realizacemi), se porota zaměřila také na dosud méně „ostřílené“ lokality. Příklad středočeských Líbeznic (obce s pouhými 2500 obyvateli!) dokazuje, že i menší města a obce se mohou pyšnit kvalitní architekturou. Líbeznost obce v nominacích reprezentují hned dvě veřejné stavby: Základní škola od Projektil architekti a Tři věže od M1 architekti.

Hlavní město Praha je ve výběru poroty zastoupeno deseti realizacemi, mezi které pochopitelně patří administrativní komplexy (např. interiéry kanceláře Socialbakers v Karlíně od D3A či City Green Court na Pankráci od architektonických kanceláří Richard Meier & Partners, Architects LLP a Cuboid architekti). Nechybí však ani rodinné domy a bytové objekty (např. vila v Procházkově ulici v Podolí od Josefa Pleskota či bytový dům Nad Malovankou od Znamení čtyř). Výčet doplňují významné zásahy do veřejného prostoru (např. úpravy piazzetty u kaple Sv. Kosmy a Damiána v Emauzích od IXA studia či revitalizace bastionu u Božích muk od MCA atelier).

Brno se v nominacích prezentuje celkem šesti projekty. Polovina realizací se přitom věnuje soukromému bydlení (např. rodinný dům Rezkova od Kuba & Pilař architekti). Zajímavé využití proluky pak ukazuje polyfunkční dům Minská od Makovský & partneři. Velmi nedávnou brněnskou realizací jsou dále úpravy Zelného trhu od Atelieru RAW.

Třemi nominacemi se může pochlubit severočeský Liberec. Porotu zaujala například Kinokavárna Varšava. Úpravy se zhostil Spolek Zachraňme kino Varšava, který část prostředků na obnovu kina a potažmo i kulturního života v Liberci získal prostřednictvím veřejné sbírky. Ve výčtu mezinárodní poroty nechybí ani Zlín – k bohaté historii města odkazuje např. Baťův institut (CITY WORK), že městu záleží na podobě veřejných prostranství, dokazují nominace Gahurova prospektu (ellement) a revitalizace Parku Komenského (Ateliér zahradní a krajinářské architektury).

Pravdivý obraz o stavu české architektury

Česká komora architektů zvýšený zájem českých měst o kvalitní architekturu a spolupráci s odborníky na architekturu a urbanismus velmi vítá. Přesto by však v soutěžní přehlídce ocenila větší zastoupení projektů realizovaných z veřejných prostředků. Do užšího výběru poroty se jich probojovala ani ne polovina z celkového počtu nominovaných děl. Z třicítky veřejných staveb dále šest z nich vzniklo na základě veřejné architektonické soutěže, kterou ČKA dlouhodobě prosazuje jako nejkvalitnější a nejtransparentnější způsob zadávání veřejných zakázek. Jmenovitě jde o rekonstrukci náměstí ve Frýdlantu (Balda architekt, Atakarchitekti), revitalizaci Gahurova prospektu ve Zlíně (ellement), vstupní budovu areálu Punkevních jeskyní v Moravském krasu (Burian-Křivinka), obnovu Jiráskových sadů v Litoměřicích (Ateliér zahradní a krajinářské architektury), Park 4Dvory v Českých Budějovicích (David Prudík, Markéta a Petr Veličkovi) a revitalizaci Parku Komenského ve Zlíně (Ateliér zahradní a krajinářské architektury).

Děl, která se věnují veřejnému prostoru, je celkem patnáct. Jde o náměstí, řešení předprostorů či zcela drobné projekty. Do ČCA se přihlásily pouze čtyři památníky, přičemž se do užšího výběru žádný z nich nedostal. Společností přitom aktuálně hýbají debaty o určitém procentu z veřejných investic, kterým by se stát musel zavázat k podpoře výtvarného umění ve veřejném prostoru.

Do soutěže byly přihlášeny dva mosty (Trojský most v Praze / koucky-arch.cz, Mott MacDonald CZ a Tyršův most v Přerově / Šrámková architekti). Není to sice mnoho, ale oba porota shledala natolik zajímavými, že je vybrala mezi nominovaná díla. Specifikem volby poroty je také to, že celých šestnáct děl se věnuje tématu rekonstrukce, revitalizace, obnovy či adaptace již stávajících staveb. Zda tento okruh porotce oslovil natolik, že se některá z těchto děl dostanou mezi finalisty, bude jasné 7. listopadu 2016 na slavnostním galavečeru v prostoru pro nové umění – Jatka 78. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky výjimečného počinu a mimořádné ceny. Úkol to bude jistě nelehký, s řadou děl se však porota seznámí přímo v terénu na začátku září.

Seznam nominovaných staveb naleznete na www.ceskacenazaarchitekturu.cz.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 15. 6. 2016
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři