Novinky a názory / názory a komentáře

Rozhovor na téma: „Konstrukce ojedinělých modulů“

Konstrukce je zásadní složkou celého procesu výroby modulů a konstruktéři nesou obrovský díl zodpovědnosti. V rozhovoru s hlavním konstruktérem firmy KOMA MODULAR Ing. Jiřím Valentou nakoukneme pod pokličku této činnosti!

Kateřina Frejlachová , 12. 6. 2012

Foto: eArch
Jiří Valenta je autorem nízkoenergetických modulů řady „comfort line“, ale také unikátních kontejnerů odolných proti výbuchu. Jeho motto zní: „Neživí mě práce, ale peníze. Kdysi jsem to myslel jako vtip, ale jako motto to život odlehčí.“

Proč jste si vybral toto povolání? Nebo si ono, jak se říká, vybralo vás? Tak nějak mi bylo přiděleno během života, ale ke konstrukteřině jsem směřoval vždy. V minulém režimu jsem si užil i povolání slévárenského dělníka při vytloukání odlitků. Na mé práci v tomto oboru je nejlepší asi to, že jeden den něco nakreslíte a druhý den je to vyrobené. Kde jinde se vám toto poštěstí?

Jak se za posledních 20 let změnila podstata práce v konstrukci? Mnozí z nás si totiž ještě pamatují konstruktéry à la hrdiny seriálu inženýrská odysea... Tak ten seriál jsem ve své době samozřejmě sledoval a v podstatě i déle jak rok zažil. Pracoval jsem v brně v roce 1989 u firmy, která byla projekční organizací pro čsd (československé státní dráhy – pozn. redakce). Měl jsem režijku, kreslil na prkně a musel dělat tak, abych toho moc neudělal.

Myslíte, že v modulární výstavbě je budoucnost? Rozhodně. Jak říká jaroslav dušek: „živly se probouzejí, čas se zavinuje a vše trvá méně než kdy předtím...“ Asi ideální doba pro modulární výstavbu.

Foto: eArch
Foto: eArch

kontejner řady Comfort Line | protivýbušné kontejnery

Foto: eArch
Bydlel byste rád v rodinném domě z modulů? Ano, ale ze všeho nejraději bych žil v chýši v africe.

Jaké vás v nejbližší době čekají pracovní úkoly? Už jsem měl začít dělat na konkrétním, zakázkou podloženém protivýbuchovém kontejneru s odolností 8psi. Zatím jsou udělány jen návrhy a výpočty. Protože vše vychází absurdně robustní, tak se mi do toho nechce. Brzy se s touto zakázkou bude potýkat výroba. Nebude to jednoduché.

A v čem vidíte své největší profesní výzvy? Rád bych se podílel na modulárních stavbách v moderním architektonickém pojetí. Samozřejmě s kvalitním architektem, který dá stavbě moderní výraz i kompromis v ceně. Tu investoři od modulárních staveb očekávají nižší.

Prý hodně sportujete a cestujete. Jaký sport je vaším největším koníčkem? Běh, kolo, běžky, skialp. Prostě ne kolektivní sporty. Nerad to někomu kazím.

Kam nejdál jste se podíval a kde se vám nejvíce líbilo? Kdybyste si mohl vybrat jiné místo k životu, kde by to bylo? Nejdál jsem se podíval do afriky. Celkem důkladně jsem se seznámil se zeměmi od Súdánu na jih, a to až po Jižní Afriku. Spousta nezapomenutelných zážitků. Je tam tolik kouzelných míst, kde jsem ještě nebyl, že o jiném kontinentu neuvažuji. A všude příjemní, bezproblémoví černoši. Všichni černoši mají společné to, že problémy řeší, až když nastanou. Za to jim na „oko“ nadávám, ale daleko horší je to tady v evropě. Takže kdybych si mohl opravdu svobodně vybrat, tak asi tušíte odpověď.

Děkuji za rozhovor.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR CONSTRUCTION s.r.o..

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři