Nový film Trochu poučnej barák zkoumá Fakultu architektury ČVUT v Praze po 10 letech provozu Foto: Radek Úlehla/ Coatmen
Novinky a názory / názory a komentáře

S odstupem a nadhledem. Nový film zkoumá budovu Fakulty architektury ČVUT po 10 letech provozu

Loni uplynulo přesně 10 let od chvíle, co největší česká fakulta architektury po dlouhých letech úsilí získala vlastní budovu. Výrazná stavba podle návrhu legendární Aleny Šrámkové vzbudila mnoho kontroverzí. Jak během první dekády obstála, ukazuje nový film Trochu poučnej barák, ve kterém vystupují osobnosti soudobé architektury, jako je Ladislav Lábus, Miroslav Šik, Tomáš Hradečný nebo Vojtěch Sosna. Premiéra filmu proběhne 17. 1. 2022 přímo v budově Fakulty architektury ČVUT v Dejvicích.

EARCH.CZ , 7. 1. 2022

V roce 2004 proběhla velká architektonická soutěž, na kterou se soustředila pozornost celé republiky. Jejím úkolem totiž bylo najít budoucí podobu nového sídla Fakulty architektury ČVUT v Praze. Do soutěže se přihlásila špička tuzemské architektonické scény, utkali se v ní mladí a progresivní tvůrci se zasloužilými osobnostmi.

Přestože první cenu porota neudělila, realizace se nakonec dočkal návrh profesorky Aleny Šrámkové, jedné z nejvýraznějších architektek na poli české architektury posledního půlstoletí. Ihned po vyhlášení výsledků se strhla lavina protichůdných a kritických názorů jak na samotný průběh soutěže, tak i na vítězný projekt.

Deset let od otevření této budovy, která si okamžitě získala důležité postavení ve vývoji české porevoluční architektury, využili tvůrci nového filmu s názvem Trochu poučnej barák jako příležitost podívat se na tuto stavbu s potřebným odstupem a nadhledem. Různé perspektivy pohledu na věc nabízí samotní aktéři filmu, kteří diváka domem provázejí a sdělují přitom své názory a zážitky z budovy.

„Chtěli jsme si položit otázku, jaké je to prožívat budovu fakulty na vlastní kůži. Zajímalo nás, jak tu budovu vnímají s odstupem více jak 10 let její uživatelé různých generací i profesí. Zvolili jsme 6 hlavních postav, které jsou pro nás určitými archetypy postav, které budovu denně navštěvují. Postavy nás domem provázejí, takže i divák bude moct architekturu zažít a udělat si vlastní názor,“ přibližuje film režisér Jiří Kout.

Foto: Premiéra filmu proběhne 17. ledna od 18:00 přímo v budově Fakulty architektury ČVUT v pražských Dejvicích

Film vznikl ve spolupráci týmu online magazínu o architektuře EARCH.cz a Fakulty architektury ČVUT v Praze. Premiéra filmu proběhne 17. ledna 2022 od 18:00 hodin, a to přímo na půdě fakulty v Dejvicích, v sálu Kotěra (registrace na premiéru zdarma zde).

Námět, režie: Jiří Kout
Scénář: Karolína Vránková, Matěj Beránek
Dramaturgyně: Bára Kopecká
Kamera: Roland Szabo, Tomáš Odložil
Střih: Jan Kolegar
Zvuk: Tomáš Bauer
Plakát: Radek Úlehla, Juraj Príkopa
Producent: Coatmen production – Karolína Vrtišková, Jiří Kout
Foto: Radek Úlehla

Film vznikl za podpory Fakulty architektury ČVUT v Praze
Hlavní partner filmu: Českomoravský beton, a.s.
Partner: Lipea, Aluprof SA
Hlavní mediální partner: EARCH.cz
Mediální partneři: CZECHDESIGN, ERA21, StavbaWEB

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři