Novinky a názory / zprávy

Solární desetiboj vyhrála sluneční věž

V sobotu 29.9.2012 skončila v Madridu prestižní studentská soutěž o nejlepší energeticky soběstačný dům Solar Decathlon Europe 2012. Zvítězila Canopea - urbanistická vize francouzského týmu Rhône Alpes z Grenoblu. Na jednom patře věžového domu nabízí řešení individuálního bydlení v hustě osídleném regionu pod Alpami.

EARCH.CZ , 23. 10. 2012

V Solar Decathlonu soutěží univerzitní týmy v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Stavby, které vznikají na půdě univerzit, jsou převezeny na místo konání finální přehlídky, kde se hodnotí v deseti disciplínách — podobně jako v atletickém desetiboji. Kromě architektonického a technického řešení se hodnotí bilance elektrické energie, kvalita vnitřního prostředí nebo použitelnosti pro běžný realitní trh. Solar Decathlon je jedinečný mírou zapojení studentů do celého projektu, který sami řídí, zajišťují jeho financování, stavby navrhují a vlastními silami staví.

V Madridu zakončilo v posledních 14 zářijových dnech dvouletý projekt 18 studentských týmů z 12 zemí (Německo, Brazílie, Čína, Dánsko, Japonsko, Šapnělsko, Francie, Maďarsko, Itálie, Portugalsko a Rumunsko). V solárním městečku Villa Solar na dohled od královského paláce studenti vybudovali 18 energeticky efektivních domů. Madridská přehlídka představila veřejnosti řadu inovací a experimentů s netradičními formami bydlení a potvrdila, že energeticky soběstačná a k přírodě šetrná architektura není nereálnou vizí, ale je skutečnou možností pro kohokoliv.

Příští klání univerzitních týmů se bude konat v říjnu 2013 v Kalifornii v USA. Zúčastní se ho i první zástupce České republiky tým Českého vysokého učení technického v Praze. Studenti ČVUT pod vedením Fakulty architektury budou soutěžit s konceptem solárního domu AIR House: A jako Affordable (dostupný), I jako Innovative (novátorský), R jako Recyclable (recyklovatelný). Stavba AIR House odstartuje na jaře 2013 v areálu kampusu ČVUT, kde bude dům před odesláním do USA představen veřejnosti. Účast v Solar Decathlon 2013 znamená pro studentský tým ČVUT příležitost zažít vznik domu od návrhu po jeho realizaci a je výzvou posunout akademickou teorii k praxi.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři