Novinky a názory / zprávy

Ve věku 104 let zemřel architekt Oscar Niemeyer

Ve středu 5. prosince 2012 navždy odešel architekt, známý především jako autor nového hlavního města Brazílie.

EARCH.CZ , 6. 12. 2012

Niemeyer začal jako obdivovatel Le Corbusiera, brzy se z jeho vlivu vymanil a dal architektuře 2. poloviny 20. století vznosnými a měkkými křivkami svých staveb výtvarnější směrování. Ovšem pro většinu lidí je jeho jméno spojeno s jedním z největších urbanisticko - architektonických činů minulého století, s výstavbou nového hlavního města Brazílie. Snad je to sen každého architekta, moci si vymodelovat úplně nové prostředí podle svých představ. Málokomu to bylo dáno. Niemeyerovi ano.

Jedinečnost tohoto člověka dobře vystihují i slova historika Ladislava Zikmunda - Lendera: "Niemeyer vytvořil neopakovatelné dílo, nepřekonatelný monument syrové betonové krásy. Ačkoli se dnes nejeden stát nechá strhnout ke klukovské soutěži kdo větší, kdo výš, kdo dál, kdo zeleněji, za asistence skvělých architektů, jako např. Norman Foster, Niemeyerova vize Brasilie mezi takové nepatří. Rozměrem je to sice nemalý projekt, ale vidíme-li preciznost a detail, styl i té poslední autobusové zastávky, dojde nám, že tohle nemá nic překonat ani být překonáno, to prostě je a má být."

Niemeyer se vyhýbal modernistickým ocelovým strukturám, hledal inspiraci v přírodě. Jeho dalšími charakteristickými stavbami jsou například komplex OSN v New Yorku, či muzeum moderního umění v Niteroi.

     

Klíčová slova:

nekrolog

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři