Novinky a názory / zprávy

Vycházejí Psí vycházky 5

Na přelomu června a července vychází už pátá knížka Psích vycházek, věnovaná jediné pražské ulici a přilehlým náměstím a parkům. Tou ulicí je Vinohradská třída. Známá tepna měnila osmkrát svůj název, která původně nesla logicky jméno města, kam směřovala – tedy Říčanská.

Zdeněk Lukeš , 29. 6. 2016

Fenomén Vinohradská třída

Po Říčanské nesla tato ulice jméno Černokostelecká, později byla pojmenována Jungmannova a ještě později postupně podle tří maršálů – záleželo na tom, v které éře to bylo (za první republiky francouzského maršála Ferdinanda Foche, za druhé světové války německého maršála Kurta Schwerina a po roce 1948 maršála – a vlastně později generalissima – Josifa Stalina; zejména starší lidé jí ale nadále říkali „Fošovka“). Až po konci jeho kultu nějakého úředníka napadlo zvolit raději neutrální název Vinohradská, který se bez problémů ujal.

Na rozdíl od své vídeňské obdoby Mariahilferstraße je však dnešní Vinohradská v dosti neutěšeném stavu. Zajímavé je, že navzdory svému názvu neprochází jen Vinohrady, ale dalšími třemi čtvrtěmi – Novým Městem (malá oblast u Národního muzea), Žižkovem (severní partie mezi ulicemi Radhošťská a Pod Židovskými hřbitovy) a Strašnicemi (na severu od výše zmíněné ulice dále na východ, na jihu od ulice Za Strašnickou vozovnou. Co se týče obvodů, jimiž prochází, jde o Prahu 1, 2, 3 a 10.

Vinohradská patří k nejdelším pražským ulicím, měří 4 kilometry od Wilsonovy až po Starostrašnickou, resp. Na Palouku. Najdeme zde opět stavby všech stylů, nejstarší část za hranicemi Nového Města je bleskově vybudována během asi dvaceti let ve stylu historismu, dále najdeme stavby secesní a ještě dále na východ ve stylu art deco a funkcionalismu. Velké partie jsou dosud nezastavěné – buď tam jsou hřbitovy (Olšanské, německý evangelický a Vinohradský), nebo dosud čekají na své využití jako rozlehlá oblast Hagiboru. Z výrazných dominant připomínám budovy Národního muzea, bývalého Federálního shromáždění, Československého rozhlasu, paláců Radio a Orbis, Vinohradskou tržnici, Plečnikův chrám Nejsvětějšího Srdce Páně na přilehlém náměstí Jiřího z Poděbrad, dále Strojimport, budovu RFE/RL, krematorium ad.

Ale to vše a ještě mnoho dalšího se dočtete v knížce, najdete v ní opět podrobné mapy, mnohé barevné obrázky (Ota Palán a Pavel Hroch), údaje o architektech, přehled architektonických stylů i rejstřík. Knížku opět vydává Nakladatelství Lidové noviny v grafické úpravě Michaely Blažejové a slavnostní představení se odehraje současně s otevřením nového knihkupectví Nakladatelství LN, shodou okolností opět na trase vycházky – tedy na náměstí Jiřího z Poděbrad 5 – v polovině července. Následovat bude samozřejmě Psí vycházka po okolí. Přesné datum sdělím zde i na svých webových stránkách.

Obrázky v tomto článku se tentokrát zaměřují jen na různé domovní detaily. Berte to jako malý kvíz – poznáte, odkud přesně jsou?

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři