Novinky a názory / zprávy

Záchrana brutalistní obytné budovy v centru Sydney

Kauza ohledně plánované demolice jedné z nejcennějších brutalistních budov v Sydney nápadně připomíná řadu podobných příběhů u nás. Vláda původně počítala s prodejem lukrativního pozemku a následnou výstavbou nových luxusních bytů. Proti tomu se ovšem vzedmula vlna protestů, která nakonec budovu ze sedmsedátých let zachránila.

Matěj Beránek , 19. 10. 2017

Obytnou budovu Sirius v australském městě Sydney poblíž slavné Opery navrhl v sedmdesátých letech architekt Tao Gofers. Na její podobu měly rozhodující vliv japonský metabolismus a brutalismus. Gofers se také inspiroval slavnou bytovou stavbou Habitat 67, kterou pro legendární přehlídku EXPO 1967 v Montrealu navrhl izraelsko-kanadský architekt Moshe Safdie. Australská budova měla původně dostat jinou podobu - plánovaný bílý nátěr ovšem kvůli napjatému rozpočtu fasáda nedostala.

Osud jedné z mála brutalistických budov v Sydney ovšem měl být definitivně zpečetěn v roce 2015, kdy tehdejší ministr pro kulturní dědictví Mark Speakman rozhodl o prodeji pozemku, na kterém mělo podle plánu vzniknout 250 nových luxusních bytů. 

To ovšem vyvolalo masivní odpor veřejnosti, který vyústil v řadu protestních akcí a násednou snahu několika institucí o zapsání budovy Sirius na seznam kulturních památek. Žádost minulý rok ovšem Speakman odmítl. Vznikla proto také organizace Save Our Sirius, v jejímž čele zasedl prezident australského institutu pro architekturu, která vypsala veřejnou sbírku pro financování kampaně za zachování stavby a uspořádala řadu happeningů. Mimojiné vzniklo také video s architektem Gofersem, ve kterém popisuje hodnotu stavby. Do celé záležitosti se nakonec vložily další instituce, které stupňovaly tlak na přehodnocení posudku o ochraně brutalistní stavby, ve které se nachází celkem 79 bytů s výhledem na Operu, společná klubovna a knihovna.

Za zachování budovy se postavila také starostka Sydney Clover Moore. Celý případ nakonec skončil u australských soudů, které letos v létě s konečnou platností rozhodly o neoprávněném zamítnutí prohášení budovy Sirius památkou. Podle soudce neměl Speakman ke svému stanovisku žádný relativní důvod a dostatečně nezvážil kulturní hodnotu objektu. Sydney tedy o svou brutalistní ikonu nepřijde, o jejím dalším využití se bude dále diskutovat. V každém případě se ale jedná o velmi pozitivní konec, u kterého se mohou inspirovat i další města, která řeší ochranu podobných objektů z druhé poloviny dvacátého století. Prahu a ostatní česká města nevyjímaje.

Video s architektem Taem Gofersem o budově Sirius pro podporu její záchrany

Klíčová slova:

Sydney demolice

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři