Novinky a názory / zprávy

Zítra se opět otevírá Winternitzova vila, tentokrát nastálo

Díky velkému zájmu veřejnosti se od 25. dubna nastálo otevírá jako Galerie. Návštěvníci do ní budou moci vstoupit vždy od neděle do středy mezi dvanáctou a osmnáctou hodinou.

EARCH.CZ , 24. 4. 2017

Smíchovská vila nese jméno advokáta Josefa Winternitze, který ji nechal postavit pro svoji rodinu v roce 1932. Za architekty si zvolil Adolfa Loose a Karla Lhotu. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Ta zde nepřetržitě sídlila až do roku 1997. Celá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily. Potomci se o vile dozvěděli až v roce 1991 při přípravě restitucí.

„Nově zřízená galerie se bude zaměřovat na výstavy spojené s moderní architekturou. Ve volných termínech bychom rádi dali také prostor mladým umělcům, jejichž umění bude se stavbou v souladu a světový význam stavby tak pomůže v poznávání nových uměleckých talentů. Jedno patro bude věnováno historii rodiny a vily a umožní tak připomenout lidem historické souvislosti, které se se stavbou pojí. Hlavně připomene tragédii holocaustu a těžké osudy původních majitelů”, plánuje pravnuk Josefa Winternitze David Cysař.

V současné chvíli je ve vile výstava, která byla ke shlédnutí také v únoru v rámci akce Ve vile. Vystavuje zde okolo deseti autorů napříč žánry. V prostorách jsou rozmístěny sochy, obrazy, fotografie, jde většinou o díla současných tvůrců například Michala Cimaly, Denisy Grimmové, nebo Pavla Smolíka a dalších. Třicátá léta reprezentuje sochařka Hana Wichterlová.

“Vilu se budeme snažit provozovat také jako živý prostor, který má nabídnout návštěvníkům komplexní zážitek z architektury. Plánujeme proto bohatý doprovodný program plný divadel, přednášek, ale třeba i tematickou tančírnu ve stylu 30. let. Třetí typ aktivit je více praktický. Aby se galerie uživila, bude možné si ji pronajmout na soukromé akce, večírky, natáčení či svatby. Zcela zásadní pro nás v tomto kontextu ale bude, aby vše bylo v souladu s duchem vily“, zdůrazňuje David Cysař.

Otevřením další Loosovi realizace veřejnosti se Česká republika stává jedinečnou turistickou destinací nejen milovníků moderní architektury. ”Ohlas zahraničních hostů, ale i domácího publika (v únoru navštívilo vilu přes 5 tis. návštěvníků) je významný a byl také důležitým faktorem, proč jsme se jako majitelé rozhodli otevřít tento objekt veřejnosti a ustoupili jsme od dlouhodobých pronájmů firmám, jak tomu bylo doposud.” říká David Cysař.

Prohlédnout si smíchovskou Winternitzovu vilu a výstavu v ulici Na Cihlářce bude možné mezi 12. a 18. hodinou vždy od neděle do středy. Vstupné je 180 Kč. Slevy jsou pro studenty, seniory i rodiny. Vstup je bez registrace pouze s tištěným průvodcem. Návštěvník tak ve vile může strávit libovolně dlouhý čas.

  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 24. 4. 2017
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři