Technologie / produkty

Časem prověřená tradiční střešní krytina

Vláknocementová střešní krytina Cembrit nabízí celou řadu výhod, díky kterým patří k oblíbeným materiálovým řešením.

Jaroslav Sládeček , 13. 11. 2015

Když se řekne střecha, každého v první moment napadnou klasické červené keramické tašky. Existuje však celá řada jiných materiálů, které dokážou funkci střešní krytiny plnit stejně dobře a v některých případech jsou dokonce i vhodnější. Zejména v horských podmínkách je tradičním materiálem břidlice, která má především vyšší voděodolnost. Tato materiálová jedinečnost se dále projevuje i v jiných kategoriích, jako je například vytváření regionálního charakteru architektury, který je nutno udržovat z důvodu zachování jednotného rázu dané oblasti.

Variabilita a nízká hmotnost

Variabilita vzhledu struktury střešní krytiny Cembrit je umožněna díky rozličným tvarovým variantám šablon jako jsou například Česká šablona, Anglický nebo Dánský obdélník, Bobrovka a další. Dále nabízí několik barevných odstínů, od černé a grafitově šedé přes přirozeně cementově šedou a klasickou nebo tmavě červenou až po hnědou. Střešní krytina tak i v těchto základních barvách může dobře barevně dotvářet celkovou architekturu objektu, na kterém je použita. Každá jednotlivá šablona prochází při výrobě několikastupňovým barvením, díky němuž má ve výsledku vysokou životnost a odolnost. V rejstříku variabilních možností je také povrchová úprava hladká či se strukturou břidlice.

Jednu z variant představuje imitace břidlice, již v sortimentu Cembrit představují šablony Dolmen, jejichž přirozený vzhled podporují štípané hrany. Přirozený vzhled těchto šablon zajišťuje, že je tento materiál i z estetického hlediska vhodnou volbou jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce, a to obzvláště v těch případech, kdy je z hlediska památkové péče vyžadováno právě použití břidlice. Ta je náročnější z hlediska zpracování a svou hmotností nadměrně zatěžuje historické konstrukce krovů. Proto přichází Cembrit s možností alternativního materiálu, který tyto nepříjemnosti řeší. Na rozdíl od břidlice totiž nabízí nižší hmotnost, což je velká výhoda z hlediska nákladů na přepravu, náročnosti pokládky a již zmíněného výsledného zatížení nosné konstrukce.

Povedeným příkladem použití České šablony Horal je rekonstrukce střechy kostela Sv. Jakuba Většího v Příbrami. Zde vedle sebe zcela v souladu stojí původní břidlicová krytina ponechaná na vikýřích a vláknocementová skládaná krytina, jež nahradila poškozenou břidlici na celé ploše střechy. I díky tomuto citlivému zásahu zůstává kostel jednou z hlavních architektonických dominant města.

Vysoká odolnost vůči povětrnosti

Vedle nízké hmotnosti, jež je bezkonkurenční vlastností vláknocementové střešní krytiny, je často důležitým parametrem rovněž odolnost proti zlomení a jinému poškození např. kroupami či tajícím ledem a sněhem. I s tím si tato krytina dokáže poradit. Pro oblasti s takovýmto extrémním klimatickým zatížením je pak vhodná zesílená šablona, která má ještě vyšší pevnost a trvanlivost. Za úspěchem vysoké pevnosti vláknocementových výrobků stojí jejich speciální výrobní postup, kdy jsou finální výrobky před konečným zráním ještě vystaveny vysokému tlaku. Vzájemná provázanost vláken pak celkovou hmotu pevně stmeluje a způsobuje nevídanou pevnost, jakou mohou nabídnout jen málokteré jiné materiály.

Cembrit - Společnost Cembrit, která tradičně vyrábí skládanou střešní krytinu v Berouně, se dále zabývá výrobou fasádních obkladů a interiérových obkladů z vláknocementu. Tyto výrobky vznikají výhradně z přírodních surovin, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí a tím pádem jsou zcela ekologické a při dožití umožňují i recyklaci formou rozmělnění a nového použití ve formě plniva do betonu, nebo se dají použít jako ztracené bednění. Splňují tedy i aktuální požadavek na trvalou udržitelnost.

Společnost Cembrit poskytuje maximální zákaznický servis. Kontaktovat ji můžete na níže uvedených odkazech. Odborní pracovníci bezplatně zajistí osobní konzultaci, zaslání vzorků či montážních návodů či poradí s výběrem konkrétních prvků a všemi technickými detaily celé skladby fasády.

Kontaktní osobu dle vašeho bydliště naleznete zde

Více informací o fasádách Cembrit naleznete na:www.cembrit.cz/fasady/info [at] cembrit.czzelená linka: 800 162 489

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři