Technologie / produkty

Měď účinně zabíjí bakterie a viry, využívejte ji na klikách.

Nastal čas vrátit měď do lidských obydlí a zejména do zdravotnických budov! Tento pozapomenutý materiál účinně likviduje bakterie a viry zachycené na svém povrchu, a to několikanásobně rychleji, než materiály obsahující stříbro.

M&T , 24. 11. 2020

I když si možná myslíte, že účinným prostředkem v boji proti bakteriím a virům je pouze dezinfekce, ve skutečnosti existuje kov, který je likviduje rovnou při přímém kontaktu, a to bez nutnosti dezinfekčních přípravků… Jde o měď a její antimikrobiální vlastnosti! Na většině tvrdých povrchů mohou žít viry, včetně covid-19, čtyři až pět dnů. Pokud se však uchytí na mědi a jejích slitinách, jako je například mosaz, samy zaniknou během několika minut až hodin.

Kolekce kování Minimal, povrch mosaz antik. Zdroj: M&T

„Ze zbrusu nového výzkumu publikovaného v New England Journal of Medicine vyplývá, že měď je účinná proti SARS-CoV-2, tedy viru zodpovědnému za pandemii koronaviru. Studie prokázala, že po 4 hodinách už nebyl virus na povrchu mědi infekční. Naproti tomu na plastových površích byl koronavirus stále infekční i po uplynutí 72 hodin. Pokud je mosaz vyrobena jako slitina mědi v zastoupení alespoň 60 % a zinku, naprosto efektivně ničí bakterie a viry, zatímco nerezová ocel složená z 88 % železa a 12 % chromu brání růstu bakterií jen velmi málo,” říká Ivo Ulich, jednatel společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování, a dodává: „Nyní je proto určitě ten správný čas přivést tento zčásti vymizelý materiál zpět. Obrovský boom zažívají zejména kliky z masivní mosazi. My vyrábíme dveřní i okenní kování ze slitiny mědi C 28000 s průměrným deklarovaným obsahem mědi 60 % již víc než dvacet let. V posledních měsících stoupl zájem o naše mosazné kliky, a to především v zahraničí, kdy počet exportních objednávek vzrostl zhruba o třetinu.“ 

Nezaměnitelný design

„Masivní mosaz je pro kliky vhodným materiálem nejen z hlediska antimikrobiálních vlastností, ale má také estetické kvality. Přirozeně stárnoucí mosazný povrch postupem času mění svůj odstín v závislosti na okolních podmínkách i frekvenci užívání,“ říká Roman Ulich, hlavní designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního kování, a dodává: „Mosazný povrch pro kliky nabízíme ve třech variantách – surová přírodní mosaz s jemnou strukturou, ručně leštěná mosaz a mosaz antik s efektem již několikaletého používání.“ Mosazný povrch dozrává s každým dotykem a s přibývajícími lety stárne s elegancí sobě vlastní.

Kování My, povrch mosaz leštěná a mosaz antik. Zdroj: M&T

Slitina mědi = mosaz, ušlechtilý materiál se 100% udržitelností

O prospěšnosti mědi byly přesvědčeny již starověké civilizace. V Číně byla nazývána „qi“, symbol zdraví, Egypťané jí říkali „akhn“, symbol věčného života. Postupně však byla vytlačena vlnou nových materiálů 20. století – plasty, sklem, hliníkem a nerezovou ocelí. Ty se dnes používají prakticky všude, od mobilních telefonů až po mrakodrapy. S viry si však samy o sobě neporadí… To zůstává doménou mědi a jejích slitin. 

Na zastavení šíření koronaviru mědí je pozdě, ale pokud nás čeká nevyhnutelná budoucnost plná globálních pandemií, měli bychom začít opět používat měď v co největší míře ve zdravotnictví, veřejné dopravě, a samozřejmě i doma…

Foto: eArch
Výroba klik z masivní mosazi, ilustrační fotografie. Zdroj: M&T

Více na www.kliky-mt.cz.

  • autor: M&T *
  • publikováno: * 24. 11. 2020
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

M&T kliky měď kování

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři