Technologie / produkty

Zimní zahrada Schüco s technologií SageGlass® tepelně izoluje, stíní, ale zároveň neomezuje impozantní výhledy

Zimní zahrada, kterou lze využívat po celý rok, taková byla představa majitelů rodinného domu nedaleko Osla. Dokonalou rovnováhu mezi dostatečnou tepelnou izolací, stíněním, odolností proti větru a zároveň neomezenými výhledy vytvořily systémy zimních zahrad Schüco osazené elektrochromickým dynamickým sklem SageGlass®, které lze dle potřeby naprosto tiše a elektronicky ztmavit či zesvětlit. Výsledkem je transparentní obytný prostor, který bez ohledu na povětrnostní podmínky poskytuje stínění i ochranu před oslněním a horkem.

Schüco CZ s.r.o. , 17. 9. 2019

Rezidenční oblast Fürstlia na poloostrově Snarøya západně od Osla nabízí pro zimní zahradu ideální podmínky. Impozantní výhledy na zalesněné ostrůvky a říční břehy korunované západem slunce nad zátokou Oslofjord inspirují klienty k rozšíření jejich domovů o transparentní obývací prostor, který lze využívat po celý rok. 

Venkovní sluneční clony omezují výhled a taky nemusejí vydržet nápor sněhu či větru... 

Přestože se okolí Osla nachází ve stejné zeměpisné šířce jako Aljaška, díky Golfskému proudu zde panuje mírnější klima. I tak se ale průměrné teploty vyšplhají do dvouciferných hodnot pouze od května do září a extrémní teploty nad i pod bodem mrazu mohou udeřit kdykoli během roku. Maximálně 10 dní srážek měsíčně pak zaručuje velké množství slunečního svitu po celý rok. Zároveň je zde díky poloze na pobřeží poměrně větrno. 

Podobné klimatické podmínky představovaly pro projektanty zimních zahrad vážné problémy, které nebylo možné s dostupnými technologiemi zcela vyřešit a zajistit tak komfortní rovnováhu mezi tepelnou izolací, stíněním, odolností proti větru a neomezenými výhledy.  

Potíže s energetickými ztrátami se postupem času podařilo překonat díky kombinaci vysoce tepelně izolovaných rámových profilů a trojitého izolačního skla. V případě stínění však problémy přetrvávaly. Jediným účinným řešením bývaly venkovní sluneční clony, které se regulovaly dle povětrnostních podmínek a teploty. Tento typ stínění však po vysunutí omezuje výhled, lze jej využívat pouze do určité rychlosti větru a také nemusí vždy vydržet nápor sněhu. 

Foto: eArch

Schüco s technologií SageGlass® reguluje přívod denního světla, slunečního tepla a stínění, a to za jakýchkoli povětrnostních podmínek, přitom neomezuje výhledy 

Klienty z rezidenční oblasti Fürstlia nakonec přesvědčily výhody samozabarvovacích panelů z funkčního skla, které se skvěle hodily pro pultovou střechu zimní zahrady přistavené k jejich domu. Ve spolupráci s firmou Saint-Gobain nabízí společnost Schüco sortiment skleněných výplní SageGlass® s elektrochromickou vrstvou pro vybrané dveřní, okenní a fasádní systémy. Specialisté na fasády z firmy Glassteam AS zkombinovali toto inovativní stínicí řešení se systémem Schüco CMC 50 pro zimní zahrady, který vyniká výbornými konstrukčními parametry a mimořádnými termálními vlastnostmi, díky nimž představuje ideální konstrukci pro osazení panely z trojitého izolačního skla. 

Elektrochromické sklo lze SageGlass® se dle potřeby naprosto tiše a elektronicky ztmaví či zesvětlí  

Inovační skleněná technologie SageGlass® je založena na dynamickém skle. Jako takzvané elektrochromické sklo lze SageGlass® dle potřeby naprosto tiše a elektronicky ztmavit či zesvětlit – buď automaticky, stisknutím tlačítka nebo přes dotykovou obrazovku. Zcela individuálně tak lze regulovat přívod denního světla, slunečního tepla a stínění. Neomezený výhled směrem ven zůstává zachován u každého stupně ztmavení. Jelikož lze upustit od běžných mechanických slunečních clon, mohou architekti vytvářet zcela nové designové fasády. SageGlass® se tak stává nejen ekologickou alternativou žaluzií, lamel a rolet, ale i zárukou příjemného pokojového klima. Přesvědčuje především svou jednoduchou estetikou. Světelnou prostupnost sluneční clony Schüco s technologií SageGlass® lze regulovat ve čtyř stupních mezi 1 % až 60 %. Tato redukce snižuje vedle oslňujícího slunečního záření také prostup horka. SageGlass® tak vytváří světlem prosvícené prostory a příjemné pokojové klima i za vysokých venkovních teplot. 

Z důvodu přísné stavební regulace v této oblasti bylo nutné přesně dodržet rozměry i konstrukční typ původní zimní zahrady, která se v prvním patře domu nacházela. Široká škála stavebních prvků nabízených v rámci systému Schüco CMC 50 umožnila například rozložit zatížení pomocí podpůrných sloupků, které se upevnily diagonálně k venkovní zdi domu. Zabudování vytápěcích jednotek do podlahové konstrukce probíhalo až po instalaci profilů a osazení skleněnými panely. Vzhledem k vysoké hmotnosti těchto panelů z trojitého skla a také umístění zimní zahrady v prvním patře použil zhotovitel fasády k osazení jeřáb. Mohl tak upevnit na míru vyrobené multifunkční skleněné výplně na jejich místo rychle, bezpečně a bez jakéhokoli poškození. 

„Je to špičkové řešení,“ potvrzuje Henrik Søgaard Karlsen, vývojář a výrobní ředitel ze společnosti Glassteam AS. Díky svým výhodám nemá konkurenci, zejména ve velmi větrných oblastech: „Venkovní stínění ovládané pomocí čidel musí v případě dosažení určité rychlosti větru a také při sněžení zůstat z bezpečnostních důvodů zasunuté,“ vysvětluje pan Karlsen a pokračuje: „Během slunečných a zároveň větrných dní – jakých je v podobných pobřežních oblastech poměrně hodně – proto clonění a stínění se standardními systémy není možné vůbec, případně pouze v omezeném rozsahu. Naproti tomu naše řešení umožňuje stínění bez jakýchkoli omezení, dokonce i v dešti či větru.“ 

Foto: eArch

V nové zimní zahradě si majitelé mohou rozsvítit i svíčky 

Pokud si obyvatelé domů přejí využívat zimní zahradu celoročně jako rozšíření obytného prostoru, je nutné v ní zajistit teplotu v komfortním rozmezí – to znamená mezi 18 °C a 21 °C v teplejších obdobích a maximálně 27 °C v chladnějších obdobích. Kombinace výborně izolovaného profilového systému s trojitým izolačním sklem (pultová střecha s panely SageGlass®) umožnila spolehlivě dosáhnout kýženého výsledku, a to bez omezení výhledu ven i bez klimatizace. V rámci tepelné izolace se podařilo eliminovat proudění vzduchu blízko skleněných výplní, které způsobuje tzv. „plíživý chlad“. Klienti z rezidenční oblasti Fürstlia si teď mohou ve své nové zimní zahradě také posvítit svíčkami, které ve staré zimní zahradě kvůli proudění vzduchu intenzivně plápolaly a často zhasínaly. Navíc odpadla nutnost tepelného oddělení prostor domu a zimní zahrady – z hlediska teplotních vlastností může být propojena s navazujícím obytným prostorem.

Foto: eArch

Klíčová slova:

Schüco Norsko Oslo

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři