Architektura / občanské stavby

Památkově chráněné jádro v centru Osla doplnila pro rozsáhlé revitalizaci moderní stavba

Náměstí Youngstorget v centru Osla a přiléhající domy prošly rozsáhlou revitalizací podle návrhu lokálního studia Felix Arkitekter AS. Součástí projektu byla rekonstrukce tří historických budov doplněná o výstavbu nového komerčního objektu. S původními cihlovými objekty z 19. století tak v srdci norské metropole nyní kontrastuje novostavba s výraznou měděnou fasádou.

EARCH.CZ , 15. 2. 2019

Youngskvartalet je projekt rekonstrukce jednoho z nejznámějších nároží Mladého náměstí „Youngstorget“, nacházejícího se v srdci norského Osla. Celková rekonstrukce Youngskvartaletu má vyvážit historické hodnoty místa a aktuální moderní potřeby. Sestává z rekonstrukce tří kulturních památek a vybudování nové komerční budovy na bývalém nádvoří, a to formou přístavby stávající kancelářské budovy. I když jsou tři historické a nová obchodní budova od sebe odděleny, vzájemně je propojuje menší veřejné nádvoří. Kompozice budov působí kompaktně, zároveň ale vyvolává pocit napětí mezi starou a novou konstrukcí.

Celková rekonstrukce a obnova tří cihlových budov z druhé poloviny 19. století (1861 - 1874) odkazuje k nejstarším zděným stavbám Osla. Cihlové budovy byly ponechány svému osudu a ještě předtím, než byly v roce 2002 vyhlášeny památkově chráněnými, hrozilo, že budou zbourány. V minulosti v nich sídlily různé podniky včetně řeznictví, pivovaru a stájí. Tato uplynulá stránka života budov zůstává i v nových interiérech viditelná - jsou zde zachovány odhalené původní dřevěné trámy a cihly, vyvolávající vzpomínky na minulost.

Foto: EARCH

Fasády jsou nyní otevřené veřejnosti a byly restaurovány a začleněny do původních materiálů a povrchů. Na úrovni ulice se nově nachází sedm restaurací, které tak prostory ještě více zpřístupňují veřejnosti. Restaurační areál umožňuje opětovné adaptivní využití bývalého řeznictví a pivovaru. Všechny restaurace se od sebe navzájem zřetelně odlišují, vytváří různorodou atmosféru a přináší na náměstí život. Světlé a vzdušné prostory ve vyšších podlažích pak slouží kancelářským účelům.

Bývalé nádvoří zaplnila osmipodlažní komerční budova, spojená s původním centrálním jádrem stávající budovy. Společenské prostory, jako je kavárna, se nacházejí v přízemí, zatímco vyšší patra zaujímají kanceláře. Exteriér fasády je plně pokryt prefabrikovanými prvky z mědi a demonstruje inovativní využití dnešních konstrukčních metod s mechanizovanými spoji, táhnoucími se mezi podlahami pater. Pro použití mědi byla použita návrhová strategie, podle níž by měď měla po čase oxidovat a integrovat tak novou komerční budovu s obklopujícím kontextem. Navíc díky svým jedinečným vizuálním a ekologickým charakteristikám vytváří klidné harmonizující pozadí historických budov. Celkový design „Youngskvartalet“ působí živě a originálně a vytvářejí v centru města Oslo nové a dynamické městské prostředí.

Foto: EARCH

  • Ateliér: Felix Arkitekter AS
  • Země: Norsko
  • Město: Oslo
  • Ulice, číslo: Torggata
  • Realizace: 2017
  • Materiál: měď
  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 15. 2. 2019
  • zdroj: * Středisko mědi

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři