Události /

Architekti CZ – čtvrtá panelová diskuze českých architektů proběhne 12. 5. 2016 v Praze

Spolek ARCH FOR PEOPLE pořádá v Praze další z řady panelových diskuzí českých architektů. Těšit se tentokrát můžete na Ladislava Lábuse, Petra Hrůšu, Marka Štěpána, Pavlu Melkovou, Petra Hájka a Norberta Schmidta, kteří budou odpovídat na otázky Jaroslava Sládečka.

EARCH.CZ , 2. 5. 2016

Večer navazuje na knihu dvaceti rozhovorů „Architekti CZ“, jejímž autorem je moderátor diskusního večera Jaroslav Sládeček. Již čtvrtá ze série panelových diskuzí ARCHITEKTI CZ se uskuteční ve čtvrtek 12. 5. 2016 od 18 hodin v Písecké bráně v Praze.

Tentokrát bude téma znít "Architektura: historismus nebo novotvar?" – ve vzduchu tedy bude otázka míry ohleduplnosti či radikality při obnově památek. Volně tak diskuse navazuje na debatu předchozí, která se konala 11. dubna 2016 ve Zlíně a nesla název „Architektura – tradice a prefabrikace“ – (reportáž najdete ZDE).

Cílem diskusí Architekti CZ je především vyvolat debatu nad tématy, která propojují architektonickou profesi s každodenním životem. Záměrem večera bude přiblížit veřejnosti lidskou stránku osobností slavných architektů, zprostředkovat osobní setkání s těmito předními osobnostmi české architektury a seznámit se s jejich názory a zásadami naživo.

Generálním partnerem večera Architekti CZ v Praze je Archtiles – výrobce dekorativních obkladů. Hlavními partnery akce jsou Českomoravský beton, HALLA a Schindler. Partnery akce jsou KOMA a Reckli. Akci podpořili ArchiCAD, Copy General a Grada. Mediálními partnery akce jsou ASB-portál, EARCH.CZ a ERA 21. Panelovou diskuzi Architekti CZ v Praze pořádá za organizační podpory Písecké brány a komunikační agentury artEcho spolek ARCH FOR PEOPLE, z.s.

Ladislav Lábus (*1951) Ladislav Lábus vystudoval roku 1976 obor Architektura na Fakultě stavební ČVUT v Praze, ze které v témže roce vzešla Fakulta architektury ČVUT, kde působí dodnes jako vedoucí ateliéru a od roku 2014 i jako děkan. Mimo roli pedagoga vede od roku 1991 ateliér Ladislav Lábus AA, mezi jehož nejznámější realizace patří dům s pečovatelskou službou v Českém Krumlově (1997), Rekonstrukce paláce Langhans v Praze (2002), nebo Hotel Karlov v Benešově u Prahy (2008).

Petr Hrůša (*1955)Po absolvování Fakulty architektury VUT v Brně působil ve Stavoprojektu Brno pod vedením Viktora Rudiše. Roku 1992 založil společně s Petrem Pelčákem ateliér Hrůša & Pelčák. Od roku 2008 působí samostatně a také jako pedagog na VŠB-TU Ostrava a jako vedoucí ateliéru na FA ČVUT v Praze. Kromě administrativních staveb je autorem rekonstrukcí - např. Denisových sadů v Brně (2005) nebo zámku ve Valticích (2013).

Pavla Melková (*1964)Vystudovala Fakultu architektury ČVUT v Praze. Roku 1996 založila společně s Miroslavem Cikánem ateliér MCA. Těžištěm jejich činnosti jsou revitalizace území a projekty novostaveb i rekonstrukcí v historickém prostředí měst. K realizacím architektury patří například rekonstrukce Husova sboru od architekta Pavla Janáka, či revitalizace Bastionu u Božích muk v Praze na Karlově. Od roku 2012 vede Kancelář veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Marek Štěpán (*1967)Vystudoval FA VUT v Brně. Společně s manželkou Vandou Štěpánovou vede od roku 1997 Ateliér Štěpán v Brně. V letech 2006-2012 působil jako poradce Kanceláře prezidenta republiky ve věcech architektury. Je autorem řady církevních staveb a rekonstrukcí - například kostela sv. Ducha v Ostravě z roku 2007. Za rekonstrukci a dostavbu Café Fara v Klentnici získal cenu Grand Prix 2012. Vedle toho má na svědomí i tzv. Freedomky - prefabrikované řešení rodinného bydlení.

Petr Hájek (*1970)Architekt a pedagog Petr Hájek vystudoval FA ČVUT v Praze a následně AVU. Poté založili s Janem Šépkou a Tomášem Hradečným ateliér HŠH. Od roku 2009 pracuje samostatně. S Jaroslavem Hulínem vede školní ateliér na FA ČVUT. Zásadní prací ateliéru HŠH v oblasti rekonstrukce památek bylo Arcidiecézní muzeum v Olomouci (2003), významnou prací z poslední doby je Krkonošské environmentální centrum (2014).

Norbetrt Schmidt (*1975)Je architekt a vedoucí Centra teologie a umění při Katolické teologické fakultě UK. Spolupracoval s Ladislavem Lábusem na rekonstrukci vily Palička v Praze na Babě. V současné době pracuje v AP ateliéru Josefa Pleskota, kde se podílí např. na obnově pražského dominikánského kláštera u sv. Jiljí, na rekonstrukci kostela sv. Rodiny v Českých Budějovicích a Kaple Parlamentu České republiky. Na podzim 2014 inicioval dočasnou úpravu hrobu padlých na Bílé hoře. V roce 2015 navrhl místo posledního odpočinku a schránu na ostatky P. Josefa Toufara v Číhošti a nový kříž pro věž kostela sv. Jakuba v Kutné Hoře.

Klíčová slova:

Architekti CZ diskuse

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři