Události /

BIM Day na ARCH FOR PEOPLE

Nenechte si ujít další mezinárodní konferenci na ARCH FOR PEOPLE. Odborná rada pro BIM (Building Information Modeling) ve spolupráci s organizátory AFP pořádá BIM Day.

Michal Čermák , 9. 9. 2011

Konference proběhne v pondělí 12. září 2011 v přednáškové místnosti Gočár v nové budově Fakulty architektury ČVUT v Praze. Nenechte si ujít příspěvky odborníků na BIM z ČR i ze zahraničí v čele s Artem Kiviniemim z Univesrsity of Salford a Ianem Boglem z britského ateliéru BFLS.

Foto: eArch
Zavedení metodiky BIM (informační model budovy) vyvolává v České republice, stejně jako v jiných evropských zemích, spoustu otázek. A právě proto vznikla Odborná rada pro BIM. Tato organizace je první svého druhu v České republice a klade si za cíl věnovat se dlouhodobě problematice informačního modelu budovy a to z pohledu všech zainteresovaných stran stavebního procesu. Tedy od architektů přes projektanty, odborné profese, stavební firmy, správce budov až po akademickou půdu a tvůrce stavebních norem. Všem těmto profesím má BIM Day pomoci a rozšířit obzory.

BIM Day je zařazena do projektu celoživotního vzdělávání ČKAIT. Vzdělávací program je hodnocen 1 kreditním bodem. Z důvodu omezené kapacity je nutná registrace na stránkách ARCH FOR PEOPLE.

Použití metodiky práce BIM u veřejných zakázek je již uzákoněno v několika evropských státech a proto je pouze otázkou času, kdy se tak stane i v České republice. Spektrum přednášejících je koncipované tak, aby návštěvníkům konference byla předložena metodika BIM v souvislostech.

Mezi přednášejícími budou zástupci jak z Úřadu pro technickou normalizaci, metoriologii a státního zkušebnictví (ÚNMZ), tak zástupci akademické obce, ale i zástupci firmy SKANSKA, která metodiku BIMu zavádí jako první do praxe také v České republice. V rámci konference vystoupí také architekti, kteří se v Českých podmínkách rozhodli zavést metodiku BIM do své činnosti. Hlavními hvězdami budou zejména Arto Kiviniemi z University of Salford a architekt Ian Bogle z britského ateliéru BFLS.

Dr. Arto Kiviniemi získal titul Ph.D. v oboru Stavebního a environmentálního inženýrství na Stanford University v Kalifornii a s vyznamenáním také titul Master of Science (MSc.) v oboru architektura na Technické univerzitě v Helsinkách. V současnosti vyučuje digitální architektonické navrhování na University of Salford v Manchesteru.

Arto Kiviniemi má za sebou pestrou kariéru Viceprezidenta pro inovaci a rozvoj ve společnosti Olof Granlund (2008 – 2010), profesora a vedoucího vědeckého pracovníka VTT (Technical Research Centre of Finland), softwarového developera (1986 - 1996) a architekta (1972 - 1996). Od roku 1996 Arto Kiviniemi vyvíjí BIM jak ve Finsku, tak na mezinárodní úrovni, včetně řízení velkého finského Programu výzkumu a vývoje „VERA” 1997-2002.

 

 

V rámci mezinárodní aliance IAI (Alliance for Interoperability) nyní fungující pod názvem building SMART International zastával v letech 1998 – 2000 post předsedy Mezinárodní rady a výkonného výboru, místopředsedy (2000 - 2002) a předsedy Mezinárodního výboru pro technický managementu (2005-2007). V březnu 2009 Arto získal FIATECH CETI Outstanding Researcher 2008 Award, cenu za mezinárodní zásluhy o rozvoj integrovaného BIMu.

Foto: eArch
Architekt Ian Bogle studoval architekturu na Mackintosh School of Architecture v Glasgow a následně pracoval ve stejném městě pro Parr Partnership, kde se také roku 1993 stal autorizovaným architektem. Od roku 1995 pracoval pro Foster + Partners na projektech Skotského výstavního a konferenčního centra, Dubajského kulturního centra a Business Parku ve Farnborough. Jako projektový ředitel byl zodpovědný za stavbu London’s Swiss Re Headquarters a Bexley Business Academy. V roce 2004 tyto budovy získaly první a druhou cenu prestižní britské Stirling Prize.

Záhy po přijetí do atelieru BFLS na pozici zástupce ředitele v roce 2002, vedl Ian Bogle hned dva průkopnické londýnské projekty: Strata a Park House. Zatímco Strata je prvním obytným mrakodrapem s vestavěnými větrnými turbínami, které vytvářejí elektrickou energii, Park House je elegantní, inovativní multifunkční budovou s obchodními, kancelářskými a obytnými plochami, s posláním revitalizovat západní konec Oxford Street.

Ian byl v roce 2005 ustanoven jedním z ředitelů BFLS. V současné době je aktivním velvyslancem BFLS v zahraničí a dohlíží na praxi pražské pobočky. Zodpovídá za projekt vědeckého parku pro ELI (Extreme Light Infrastructure) v Dolních Břežanech, kde bude umístěn největší megalaser na světě, a urbanistickou studii části území po bývalém nákladovém nádraží Žižkov.

Více informací o přednášejících najdete zde.

Konference BIM Day vznikla za podpory:

Generálního partnera firmy CEMEX - předního výrobce betonu; Hlavního partnera: SKANSKA; Partnerů: Bentley, Graphisoft ArchiCAD a Qstore; Organizátora: Odborné rady pro BIM; Mediálních partnerů: časopisu BETON TKS, časopisu ARCHITEKT, inernetových magazínů a portálů 4STAV.CZ, ArchiNEWS, Design Cabinet CZ, EARCH.CZ, Nazeleno.cz, stavbaweb.cz, Stavební fórum, Stavitel.iHned.cz a Svět bydlení.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři