Události /

Devět filmů a dokumentů, které si nenechat ujít v rámci festivalu Film a architektura

V úterý 1. října startuje společně se Dnem architektury celorepublikový festival Film a architektura. Na plátnech hned v několika městech nabídne až do pondělí 7. října na tři desítky filmů a dokumentů o architektuře, designu a životu v dnešních městech. Vybrali jsme pro vás 9 nejzajímavějších snímků, mezi kterými najdete film o výjimečném mexickém architektovi Luisi Barragánovi, nejzásadnější umělecké školy 20. století Bauhaus, designérské legendě Dietru Ramsovi nebo dnešní situaci v Benátkách.

EARCH.CZ , 1. 10. 2019

The Human Shelter

Dánsko 2018, 57 min, anglicky, české titulky, Boris Bertram

Epicky laděný dokument o tom, jak si utváříme domov

Kde mám domov? Je to tam, kde se cítím šťastný a vnitřně spokojený? Co dělá domov domovem? Filmový experiment, který se skvěle trefil do momentální společenské nálady, kdy svět čelí výzvám v podobě klimatických změn, globalizace nebo migrace. Režisér v něm hledá odpovědi na jednoduchou otázku, čím je pro nás domov. Na čtyřech kontinentech poznáváme různé podoby i formy lidského obydlí. Nezáleží, zda jde o dům postavený v korunách stromů, plovoucí slum v centru Lagosu nebo dřevěnou chatu s výhledem na islandský ledovec. To podstatné je lidské teplo uvnitř.

The Proposal

USA, 2019, 86 min, anglicky, české titulky, Jill Magid

Režisérka a umělkyně Jill Magid se vydává po stopách kontroverzního dědictví nejslavnějšího mexického architekta Luise Barragána.

Luis Barragán, přezdívaný „malíř mezi architekty”, patří mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Pro Barragánův styl jsou typické jasné barvy, rafinovaná hra se světlem i atmosférická zákoutí navozující pocit skrytého tajemství. Jeho vlastní dům a ateliér je součástí dědictví UNESCO a Barragán byl hned druhým laureátem Nobelovy ceny pro architekty Pritzker Prize, což dokládá jeho mimořádný celosvětový význam. Česká veřejnost se tak vůbec poprvé bude moci seznámit s jeho výjimečným a fotogenickým dílem.

Film je zároveň prvním celovečerním dokumentem a poslední kapitolou věnovanou projektu The Barragán Archives americké konceptuální umělkyně Jill Magid. Magid zajímá, jak je možné, že soukromá společnost na dvacet let zamezila veřejnosti přístup k jeho archivu a zpochybňuje, zda má mít jeden aktér výhradní kontrolu nad tím, jakým způsobem svět vnímá Barragánovo dílo.

Bauhaus Spirit

Německo, 2018, 95 min, německy, české titulky, Niels Bolbrinker

Fascinující pohled do historie legendární avantgardní školy, která propojila umění, design a řemeslo v jeden celek

Je to už 100 let, co byl Walterem Gropiem ve Výmaru založen Bauhaus. Dokumentární film popisuje fascinující příběh této školy a zařazuje ho do kontextu našeho aktuálního kulturního vývoje. Prostřednictvím rozhovorů s mnoha odborníky dokazuje, že duch Bauhausu žije dál. Současně otevírá otázku společenské utopie. Jak chceme žít dnes, a jak budeme žít?

Mies on Scene. Barcelona in Two Acts

Španělsko, 2018, 57 min, španělsky, anglické titulky, Pep Martín & Xavi Campreciós

Příběh o vzniku a znovupostavení německého pavilonu v Barceloně, za kterým stojí Mies van der Rohe a Lilly Reich

Funkcionalistický pavilon z žulového masivu stojí na úpatí hory Montjuic, stranou od rušného barcelonského dění. Původně tato stavba reprezentovala Německo na světové výstavě v roce 1929, dnes vybízí turisty k zastavení a odpočinku. Už na první pohled je na ní výjimečný soulad mezi vnitřním a venkovním prostorem, minimum nosných zdí i řada zajímavých detailů. A i když po svém dokončení stála jen osm měsíců, je jasné, že svým charakterem předběhla svou dobu a ovlivnila tak generace architektů po celém světě. Její historie, dědictví i pozdější znovupostavení v roce 1986 jsou stále obestřeny otázkami a mýty.

Rams

USA, 2018, 74 min, německy, anglické titulky, Gary Hustwit 

„Jednoduchost, je klíčem k dokonalosti.” Dieter Rams

V jakém domě žije a čím se obklopuje legenda německého průmyslového designu, milovník minimalismu a člověk, který se hrdě hlásí k odkazu Bauhausu? Nejnovější dokument z dílny nezávislého tvůrce Garyho Hustwita (Helvetica, Objectified, Urbanized) přibližuje osobnost Dietera Ramse, jehož jméno je neodmyslitelně spjato se značkami Braun nebo Vitsoe. Jeho návrhy holicích strojků, elektrických zubních kartáčků, kávovarů a kalkulaček už víc jak padesát let tvoří nesmazatelnou stopu v každodenních životech milionů lidí po celém světě a je inspirací i pro současný produktový design. Hudbu snímku vytvořil Brian Eno.

Lidský rozměr

Dánsko, 2012, 83 min, anglicky, české titulky, Andreas Dalsgaard

Zamyšlení o našem životě ve městě a roli veřejných prostor pro vytváření pospolitosti.

Ve filmu Lidský rozměr se vychází z přemýšlení dánského architekta Jana Gehla o veřejném prostoru a jeho snaze o vytvoření místa pospolitosti a blízkosti a o městském plánování obecně. Akce nazuje na dernisáž výstavy Doba plastová a výstavu MLÝmi Pardubice.

Evropský architekt Bohuslav Fuchs

Česká republika, 2015, 57 min, česky, anglické titulky, Pavel Jirásek 

Monografický dokument sumarizuje osobu předního tvůrce moderní české architektury

Režisér Pavel Jirásek v dokumentu přibližuje historický a současný význam díla Bohuslava Fuchse v tuzemsku i zahraničí. Zároveň představuje vznik zcela unikátní tradice brněnského funkcionalismu prostřednictvím životních osudů jeho hlavního představitele, mezi jehož nejznámější stavby patří Zemanova kavárna nebo hotel Avion, které ve své době obdivoval i Le Corbusier.

Central Bus Station

Česká republika, 2018, 78 min, anglicky, české titulky, Tomáš Elšík 

Život v mikrokosmu telavivského autobusového nádraží.

Central Bus Station je jedním z nejžalostnějších autobusových nádraží světa situovaném v Tel Avivu. Ze sedmi podlaží pouze dvě slouží účelům, za kterými byla budova postavena. V útrobách nádraží vznikla porodnice, kostel, knihovna a divadlo využívaná uprchlíky z celého světa. Je jednoduché se ve změti nekonečných chodeb ztratit, proto i toto místo má svého průvodce – Yonathana. Yonatan budovu autobusového nádraží považuje za jedno z mála svobodných a autentických míst v Izraeli. Každý den provází skupiny návštěvníků, kteří jsou prostorem uchváceni i vystrašení zároveň a zavádí je do nejtemnějších koutů nádraží. Společně s Yonathanem film sestupuje do míst, kde 20 let nikdo nebyl a odpovídá na všudepřítomnou otázku, proč je toto místo pravým domovem nejen pro Yonathana.

The Venice Syndrom

Německo, 2012, 80 min, italsky, anglické titulky, Andreas Pichler 

Stanou se Benátky mrtvým turistickým skanzenem?

Romantická podoba středověkých Benátek vzala dávno za své. Zůstalo město bez života, jako pomník vymřelé civilizace, který je v neustálém obležení dychtivých turistů z celého světa. Jen pár konzervativních starousedlíků zde dožívá své životy. Dokument citlivě propojuje svět starousedlíků, turistů a byznysmenů v boji o místo na slunci. Odhaluje nebezpečný syndrom naší současné doby, který není příznačný pouze pro Benátky. S citem a porozuměním natočený dokument je poctou statečným srdcím a veselým myslím posledních opravdových Benátčanů.

Více o programu festivalu Film a architektura včetně míst a časů jednotlivých projekcí na stránkách festivalu.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři