Události /

Druhý ročník mezinárodní konference THE STREET 2019 se zabýval hodnotou veřejného prostoru

Druhý ročník mezinárodní konference THE STREET 2019 se uskutečnil ve zlínském Baťově institutu za účasti předních odborníků a zástupců architektonických studií, kteří se zabývají problematikou veřejného prostoru a urbanismem. Jednotné téma letošního ročníku se týkalo „Hodnoty veřejného prostoru-sociální, ekonomické a estetické“ a mezinárodní řečníci a uznávaní architekti jako je Jerry Van Eyck, Daniela Allmeier, Rowan D‘Arcy, Matúš Vallo, Peter Pasečný nebo David Karásek přinesli českému publiku své cenné zkušenosti a představili zajímavé projekty týkající se práce s veřejným prostorem a jeho revitalizace. Organizátorem konference je studio mmcité1, které se veřejným prostorem dlouhodobě zabývá.

mmcité , 30. 5. 2019

Cílem navazujícího druhého ročníku konference THE STREET 2019 bylo vytvořit platformu pro předávání odborných znalostí na poli vytváření a revitalizace veřejného prostoru a otevřít diskuzi mezi odborníky pocházejících z různých koutů světa. Konference, která zároveň zkoumá a oslavuje všechny odstíny veřejného prostoru, jeho funkčnost, smysluplnost a udržitelnost pro další generace, se zúčastnilo na tři stovky účastníků z řad odborné veřejnosti, architektů, urbanistů a odborných médií.  

Při této příležitosti představil své projekty a odvážné myšlenky krajinný architekt a průmyslový designér Jerry Van Eyck z newyorského progresivního studia !melk s prezentací Šestý smysl. Inspirativní přednášku přednesl i krajinný architekt Rowan D’arcy a své bohaté zkušenosti ze společnosti InSite především z projektů v extrémních klimatických podmínkách Blízkého východu shrnul do prezentace Inside Out o měnících se hodnotách designu ve veřejné sféře.

Foto: eArch

Do skupiny mezinárodních špičkových architektů a urbanistů právem patří i Daniela Allmeier, zakladatelka vídeňského studia RaumPosition, která představila zajímavou a pro české prostředí blízkou práci pro dolnorakouské město St. Pölten. Chybět nemohly ani zástupci slovenských sousedů, jímž byl zakladatel slovenského studia 2ka a krajinný architekt Peter Pasečný. Obsáhle se během své řeči zabýval otázkou Recyklace hodnot veřejného prostoru a představil svou práci pro projekt Waltrovka v Praze. Zcela jiný a dlužno říci i se zvědavostí očekávaný přístup představil architekt Matúš Vallo který se jak známo, stal v loňském roce bratislavským primátorem. Působení architekta plynule převedl do politického prostředí a ukázal, že i tahle cesta má smysl. Plán Bratislava, úspěšná kniha o vizi nové Bratislavy, je kolektivní dílo fundovaných autorů, které shromáždil právě nový bratislavský primátor.  

Veřejný prostor však není jen doménou architektů, pohled designéra tak přidal i uznávaný český designér a kreativní ředitel studia mmcité1 David Karásek, který ukázal, jak vznikají konkrétní prvky městského mobiliáře. Z hlediska architektury a urbanismu drobné, avšak zásadní detaily, které dokážou celkové vyznění prostoru hodně pozvednout. 

Ukázalo se znovu, že téma veřejného prostoru, jeho různých forem a funkcí je velmi nosné, a možnost vyměňovat si zkušenosti z nejrůznějších koutů planety, velmi přínosná. V českém prostoru je pak podobná konference se silnou mezinárodní účastí za řečnickým pultem i v publiku zcela výjimečná. Svědčí o tom i zájem účastníků, který stejně jako loni převyšoval kapacitu sálu Baťova institutu.

Foto: eArch

Foto: eArch

  • autor: mmcité *
  • publikováno: * 30. 5. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

konference veřejný prostor

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři