Události /

Jak jsem potkal fabriku

Cyklus přednášek o technických památkách - jejich pochopení a záchraně - seznámení široké veřejnosti s technickými památkami a jejich významem v kontextu historického, ekonomického, technologického a architektonického se zaměřením na pivovary a region Podlipanska. Akce startuje letošní ročník akcí Industriálních stop 2011.

EARCH.CZ , 11. 2. 2011

Pivovary, cukrovary, mlýny, vodojemy, textilky…to je jen špička ledovce ze širokého spektra průmyslu, kterým se Česká kotlina mohla pyšnit v době průmyslové revoluce, v době parních strojů, v době, kdy české strojírenství uznával celý svět, v době, kdy moravské sladovny dodávaly svoje produkty do celého světa, v době, kdy se na pohlednice pyšně dokresloval kouř nad tovární komíny, v době, na kterou si však také současníci stěžovali, že bývalo lépe… Hospodářská prosperita byla střídána válkami či hospodářskými recesemi až do doby temna. Ne však toho jiráskovského, nýbrž rudého, které zcela zpřetrhalo všechny vazby jak společenské, tak ekonomické a jako ocelový poskok Země „kde zítra znamená již včera“ nám naše továrny a fabriky postupně pomalu hynuly. Sametový listopad přinesl dobu horečného spěchu, kdy průmyslové stavby padaly jako pěna na europivu a až doba posledních let konečně vnáší do industriálního kulturního dědictví České republiky nepatrný záblesk naděje. Nikdy není pozdě. Přijďte se povznést a vychutnat atmosféru industriálu…

Program

Akce I – Co jsme si zbořili 14/1/2011 Akce II – Co se podařilo revitalizovat 18/2/2011 Akce III – Technické památky Podlipanska – 18/3/2011

Foto: eArch

Každý přednáškový den se skládá z jedné exkurze a šestnácti cca 20-25 minutových zasvěcených příspěvku. Všichni zájemci resp.

Posluchači dostanou publikaci s tématem dané akce. Součástí každého přednáškového bloku bude také nově vzniklá stálá expozice na dané téma umístěná v pivovarském muzeu v Kostelci nad Černými lesy, kde také bude každý přednáškový den ukončen diskuzí. Samotné přednášky budou probíhat na nově rekonstruovaném humnu černokosteleckého pivováru. Celý program je pro zájemce zdarma.

Přihláška

Účast na akci lze učinit telefonicky: +420736623290 e-mailem: //kvetak [at] pivovarkostelec.cz">kvetak@pivovarkostelec.cz http://projekt.pivovarkostelec.cz http://www.industrialnistopy.cz  

Foto: eArch

Harmonogram akce II. - 18/2/2011 - CO SE PODAŘILO ZACHRÁNIT si stáhněte ZDE

Harmonogram akce III. - 18/3/2011 - TECHNICKÉ PAMÁTKY PODLIPSKA si stáhněte ZDE

 Každý účastník akce obdrží při prezenci publikaci na téma revitalizovaných pivovaru zdarma. Publikací bude připraveno 150 kusu, tak přijďte brzy. Možnost ubytování v cenové relaci kolem 250,- Kč na černokosteleckém zámku – nutné nahlásit předem. Možnost parkování v pivovaru či před pivovarem - vhodné nahlásit předem kvůli možné zácpě. Celý program, exkurze a publikace zdarma! Občerstvení si hradí účastníci sami a je zařízeno v prostorách pivovarského zájezdního hostince.

Vzhledem k velmi zajímavým tématům chceme nechat prostor diskuzi, což muže způsobit disharmonii v časovém harmonogramu akce. Nejsme však na lahvárenské lince, abychom do puntíku plnili časový harmonogram a získávali ocenění BSP! Snažíme se o setkání lidí se zájmem o industriální kulturní dědictví z pohledu architekta, historika či technologa a máme zájem o posun v chápání, porozumění „naší věci“ a rozšíření obzoru. Tímto děkujeme za pochopení a budeme se snažit o příjemné prožití pátečního dne v černokosteleckém zájezdním pivováru. Milan a Tomáš. Akce začíná opravdu v 9.00, prosíme o vcasný príchod a nebudeme respektovat žádná zdržení. Prezence se muže protáhnout, neboť potřebujeme splnit všechny formální požadavky dotačního titulu.

Klíčová slova:

továrna pivovar přednáška

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři