Události / architektonické soutěže

Letní Olověný Dušan 2012 | Ateliér Hájek & Hulín

Cenu za nejlepší ateliér pražské Fakulty architektury za uplynulý semestr získal již tradičně také ateliér Petra Hájka a Jaroslava Hulína.

Petr Hájek , 18. 10. 2012

Vltava - ostrov, ostrovy a veřejný prostor

Současná města hledají nové rozvojové plochy. Jednou z rezerv města Prahy je řeka Vltava. Je však nutné mít na paměti, že Vltava je veřejným prostorem, a ne parcelou k trvalému zastavění.

Řeka Vltava je neodmyslitelnou součástí Prahy. Množství ostrovů v pražské části Vltavy vytvářelo „práh“, přes který vedly důležité obchodní cesty. Tvar a počet těchto ostrovů se v minulosti měnil. Měnilo se také jejich využití. Vznikaly ostrovy nové a staré zanikaly. Mnoho z nich zůstalo bezejmenných, zmizelých a zapomenutých. Potenciál pražských ostrovů je ale stále nevyužitý. Každý ze studentů na základě analýz prověří své vlastní řešení. Ostrovy lze revitalizovat, oddělovat, vytvářet nové. Navrhnout lze park, koupaliště, tržnici, školu, klášter, celou čtvrť …

Více na: http://hatelier.blogspot.com/

Komentář poroty

Místnost působí až neuvěřitelně. Otázka, zda jsme ve stejné škole a stejném století, útočí ze všech stran. Precizně zpracovaná společná prezentace na plátně, displejích a modelech výstižně a efektně představí všechny návrhy. Téma Vltava jako veřejný prostor je v metropoli aktuální. Prozkoumat ho na školní půdě je naprosto logické. Inspirativní práce rozvíjejí téma veřejného prostoru z pohledu potřeb obyvatel / na rozdíl od reality, která území spíše „těží“. (ekonomicky ždíme). Dovést studenty k tak vysoké kvalitě práce a stručně efektní prezentaci zasluhuje obdiv zvlášť u tak atraktivních témat. …..zkuste najít špatný návrh.

Projekty ateliéru

Tomáš Cirmaciu - Filharmonie Filip Foglar - Symbiont Kateřina Gloserová - Plovoucí scéna Lukáš Hes - Vertikální kemp Jakub Hoffmann - Ostrov Biotop Tomáš Kroužil - Hřbitov na Vltavě Jan Kvita - Vertikální plovárna Edita Lehnerová - Terapeutická komunita Michal Leňo - Dům správce Karlova mostu Lenka Mrzílková - Yachtclub Jana Rotreklová - Muzeum výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Matúš Sceranka - Atol Klára Šparlinková - Veřejná pláž Barbara Zedková - Lunapark

Klíčová slova:

Olověný Dušan

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři