Události / architektonické soutěže

Městská část Praha 2 vypsala otevřenou krajinářsko-architektonickou soutěž na revitalizaci parku u ulice Horská

Městská část Praha 2 vyhlásila soutěž o návrh na revitalizaci území, které se nachází mezi ulicí Horská a novoměstským opevněním. Cílem otevřené soutěže je najít návrh s nejvhodnějším přístupem k jeho obnově z pohledu architektonického a krajinářského řešení. Soutěžící mohou své návrhy podávat do 22. 2. 2021 a výsledky by měly být zveřejněny v březnu.

CBArchitektura , 6. 1. 2021

Předmětem soutěže je zpracování krajinářsko-architektonicko-urbanistického návrhu k revitalizaci parku U Hradeb, který se nachází v Praze 2 podél ulice Horská v těsné blízkosti zahrady Ztracenka, Bastionu XXXI a parku Folimanka.

„Naším záměrem je vytvoření prostoru pro volnočasové aktivity pro všechny věkové skupiny s malým objektem občerstvení včetně venkovního posezení. Součástí projektu by měla být také klidová zóna pro starší občany, dětské hřiště nebo třeba také možnost umístění veřejného grilu," říká místostarosta Jan Kolář, který doufá, že zadání architektonické soutěže umožní zástupcům městské části Praha 2 vybírat z mnoha různých řešení. „Věříme, že vyhlášení soutěže architektonická studia zaujme a kvalitní odborná porota pak vybere nejlepší návrh,“ doplnil místostarosta Jan Kolář.  

Soutěž se vypisuje jako otevřená, anonymní a jednofázová a soutěžní návrhy bude hodnotit porota složená ze zástupců městské části a nezávislých odborníků. Zájmy městské části Praha 2 budou hájit místostarostové Jan Kolář, Václav Vondrášek a Michael Grundler a radní Renáta Kašická. S architektonickým řešením poradí architekti Radek Kolařík, David Hlouch, Jakub Straka a Daniel Pexa a krajinářské architektky Markéta Veličková a Kristýna Cmíralová.

Zadavatel očekává, že účastníci soutěže budou prostor parku řešit jako komplexní architektonický návrh ve všech urbanistických, krajinářských a technických souvislostech. Cílem je navrhnout řešení základních funkčních a provozních vztahů tak, aby vzniklo kvalitní veřejné prostranství, na které si najdou cestu nejen obyvatelé z okolí.Návrh by měl vycházet z širšího kontextu území a polohy na rozhraní Nového Města a Vinohrad v blízkosti Nuslí a hledat nové principy řešení tohoto veřejného prostranství tak, aby bylo atraktivní především pro obyvatele městské části Praha 2.

Cílem soutěže je, kromě vítězného návrhu, najít partnera pro vytvoření projektové dokumentace a následnou realizaci. Městská část na přípravě soutěže spolupracovala s Českou komorou architektů (ČKA), která soutěže o návrh obecně doporučuje jako nejlepší a nejtransparentnější způsob zadání projektu. Soutěžní podmínky jsou dostupné na profilu zadavatele městské části Praha 2.

Klíčová slova:

revitalizace park CBArchitektura

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři