Události /

Praha evropským centrem šetrného stavebnictví

Globální i lokální experti šetrného stavebnictví se sejdou 22. května v pražském hotelu Clarion na třetím ročníku mezinárodní konference a expa Šetrné budovy 2013. Akce se zúčastní také ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který ocení stavitele budov s komplexní environmentální certifikací. Kromě profesionální konference nabídne akce semináře, speciální poradnu a expo pro veřejnost zdarma.

Česká rada pro šetrné budovy , 16. 5. 2013

Šetrné budovy 2013 jsou rozděleny na dvě části: Najdete tam profesionální placenou konferenci, kde budou diskutována témata spojená především s byznysem. Na druhé straně je zde velká část seminářů a specializovaná stavební a energetická poradna pro veřejnost zdarma.

„Jedná se jednoznačně o klíčovou akci pro všechny, kteří se oblastí udržitelné výstavby u nás zabývají.“, říká Leoš Vrzalík, ředitel úseku Business Development ve společnosti Skanska a.s. Jeho společnost letos podpořila konferenci a expo jako generální partner. „Pro nás je bezesporu výborným místem, kde můžeme představit naše projekty, postupy a záměry, sejít se s podobně zaměřenými dodavateli a oslovit potenciální zákazníky,“ dodává Vrzalík.

Profesionální konference je zaměřena na šetrné stavění jako obchodní příležitost a možnou cestu z krize. Staffan Haglind, šéf šetrného byznysu ze Skanska AB, představí nový výzkum, který dokládá lepší prodejnost nemovitostí s nezávislým environmentálním hodnocením. Tento výzkum dále ukazuje, že šetrné budovy jsou na celém světě pro nájemce atraktivnější a vlastníci za ně při prodeji utrží více. Významnou součástí programu konference bude panel zaměřený na vztah státu a šetrné výstavby. V jakém standardu by měl stát stavět své nové budovy? A jak by měl rekonstruovat ty stávající? Na tyto témata budou diskutovat: Ministr životního prostředí, zástupce ministerstva průmyslu a obchodu a zástupci byznysu. Ještě před panelem ocení ministr životního prostředí Tomáš Chalupa spolu s Českou radou pro šetrné budovy - organizátorem akce -, stavitele budov s komplexní environmentální certifikací, kteří realizovali stavbu v České republice.

Třešničkou na dortu profesionální části bude přednáška předního evropského architekta Thomase Raua o novém konceptu budov. Rau už nyní staví pro různé investory budovy jako materiálové banky. Hodnota surovin totiž časem stoupá. Budova s rozumě zabubnovanými materiály, které se po čase dají opět získat zpět bez vysokých nákladů, má vyšší hodnotu a navíc je environmentálně šetrnější. Rau na své přednášce představí nový typ ekonomiky a konzumní společnosti, která sice nespotřebovává méně, ale jinak. Šetrné budovy 2013 ovšem nebudou pouze hody pro profesionály. Letos se akce poprvé otevírá veřejnosti a přináší stavební a energetickou poradnu a řadu seminářů zdarma.

Kupujete byt? Na seminářích ukážeme, jak si správně vybrat. Rekonstruujte? Poradíme se zateplením nebo s volbou vytápění. Sháníte dotace? Představíme program Nová zelená úsporám. Podívejme se na jedno klíčové téma semináře pro veřejnost podrobněji: Všichni víme, že rozhodnutí o novém bydlení je zásadní životní změnou s dalekosáhlými důsledky. Na základě čeho se ale rozhodnout při výběru nového domova? Jediné špatné rozhodnutí může zničit úspory za 20 i 30 let. Realitní expert Jana Baxa ukáže na semináři „Jak si vybrat správné bydlení“, jak se dá například posoudit lokalita pro výběr bydlení a jaký je vztah kvality a ceny bydlení. Seminářů na Šetrných budovách je připraveno na dvě desítky. Stačí se registrovat na webu http://www.setrnebudovy.cz/registrace-expo a vstup bude zdarma.

Zvláštní sekce speciálních seminářů zdarma je připravena také pro studenty. V jejich rámci se bude možno setkat třeba s Caseyem D. Rutlandem, zástupcem ředitele Arup Associates z Londýna, který bude přednášet o nových technologiích pro navrhování, stavbu a provoz budov - tzv. Building information modelingu. Nebo lze navštívit přednášku Marijna Emanuela, hlavního architekta špičkového amsterodamského studia RAU Architects, které staví ambiciózní šetrné budovy. Ve spolupráci s ČKA proběhne diskuse o udržitelnosti stávajících budov v ČR, s ČKAIT zase panel na téma nové vyhlášky o dokumentaci staveb. To vše s volným přístupem. Konference a expo šetrné budovy 2013 otevírá 22. května v pražském hotelu Clarion od 8:00. Cestovat je možné MHD (stanice metra Vysočanská).

Další informace a registrace zde.

Klíčová slova:

konference Praha

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři