Události /

Pražská AVU slaví 220 let a vydává publikaci mapující místa spojená se svou historií

K 220. výročí svého založení připravila Akademie výtvarných umění v Praze řadu kulturních akcí pro širokou veřejnost pod souhrnným názvem AVU220. Kromě probíhající výstavy Posledních 30 let kurátora Borise Ondreičky, filmových projekcí či rozšířených cyklů přednášek, vydává Akademie také publikaci 220 míst AVU. Kniha mapuje nečekané lokace spojené s historií i současností školy. Nabízí celkem osm podrobných procházek v jejím okolí doplněné originálními kresbami zdejších pedagogů, studentů a absolventů. Kniha je k dostání v české i anglické verzi v Nakladatelství AVU, distribuční síti Kosmas ad. V průběhu podzimu ji podpoří tematické procházky po jednotlivých 220 místech s Pavlínou Morganovou, hlavní editorkou knihy. Oslavy potrvají do 17. prosince, kdy bude program AVU220 zakončen benefičním plesem.

AVU Praha , 14. 10. 2019

Kniha 220 míst AVU v grafickém zpracování Terezy Hejmové a Štěpána Malovce je průvodcem mapujícím vybrané lokality a objekty, které bezprostředně souvisí s minulostí školy, její současností i budoucností. Jednotlivá umělecká díla, ateliéry, domy, hospody i kavárny jsou tematicky rozdělené do osmi procházkových okruhů. 220 míst AVU vzniklo pod vedením týmu Vědecko-výzkumného pracoviště AVU ve spolupráci s více než dvěma stovkami kreslířů z řad studentů, absolventů a pedagogů. Ukázky autorských kreseb a online mapu s přehledem jednotlivých míst a okruhů mohou zájemci najít na stránkách AVU220.  

Foto: eArch

11. 10. a 7. 12. doplní publikaci tematické procházky po jednotlivých 220 místech za doprovodu hlavní editorky Pavlíny Morganové. Na 24. 10. je pak naplánována obdobná cykloprojížďka. „Publikací jsme chtěli mimo jiné ukázat, jakým způsobem se studenti, pedagogové či absolventi AVU zapisují do jejího okolí. Organizované procházky a cykloprojížďky nabízí jedny z možností, jak tohoto specifického grafického průvodce používat,“ dodává Pavlína Morganová. 

Jednou z hlavních událostí oslav je také třídílný výstavní cyklus kurátora Borise Ondreičky Posledních 30 let. Vernisáže dalších částí proběhnou 22. 10. v prostorách GAVU a 25. 11. v Galerii Klementina. Výběr prací představuje esenci vývoje umění na pozadí třiceti let porevoluční historie AVU. Mezi vystavujícími jsou například Milena Dopitová, Josef Bolf, Jiří David, Jaromír Novotný, Nik Timková, Aleš Čermák a další. V úterý 19. 11. nabídne program AVU220 pásmo filmů, které se školou úzce souvisejí, či byly v prostředí Akademie přímo natočeny. Z archivu AVU a Národního filmového archivu je pro širokou veřejnost vybrali Sylva Poláková a Roman Štětina. Program AVU220 potrvá až do 17. 12., kdy oslavy zakončí benefiční Ples AVU. 

Kompletní program je dostupný na webových stránkách akce AVU220.

Foto: eArch

Foto: eArch

  • autor: AVU Praha *
  • publikováno: * 14. 10. 2019
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři