Den architektury: Objevte své město!

Datum konání: 29.09.2012 (Celý den) - 30.09.2012 (Celý den)

Úterý, 25. Září 2012 - 2:00
| Napsal:

Procházky po českých a moravských městech s architekty a teoretiky. ZDARMA

Poslední zářijový víkend bude patřit architektuře!

Druhý ročník festivalu konaného k mezinárodnímu dni architektury navazuje na úspěšnou oslavu Dne Architektury v loňském roce, který navštívilo přes 3000 lidí v třiceti českých městech. Festival proběhne formou architektonických procházek po českých a moravských městech, včetně hlavního města Prahy. Celá akce nabídne široké veřejnosti ojedinělou příležitost objevit místní architektonické unikáty v doprovodu řady významných českých architektů a historiků architektury. Ti provedou zájemce po zajímavých stavbách současné architektury a upozorní na historické krajinné a urbanistické souvislosti a zvláštnosti.

název Den architektury
kdy 29. 9.–30. 9. 2012
kde v českých a moravských městech
web www.denarchitektury.cz

 

DEN ARCHITEKTURY

29. – 30. září 2012

Bohatou sklizeň zážitku nabídne festival DEN ARCHITEKTURY, který proběhne poslední zářijový víkend. Obyvatelé a návštěvníci více než čtyřiceti českých a moravských měst budou moci objevovat architektonické zajímavosti a neznámá zákoutí svých měst v doprovodu mladých architektů a teoretiků.

Po loňské úspěšné premiéře, kterou navštívilo více než 3000 lidí, expanduje festival do dalších měst. V celkem 45 městech proběhne 29. a 30.září sedm desítek akcí, které osobitým způsobem přiblíží architektonické, krajinné a urbanistické souvislosti daného místa. Organizátoři upozorňují, že všechny procházky jsou mezigenerační, vybrané akce jsou vhodné pro rodiče s dětmi, některé proběhnou na kolech a náročným nabídne program i celodenní pěší výlety za architekturou. Většina komentovaných prohlídek potrvá přibližně dvě hodiny, v některých případech i s unikátní možností vstoupit do interiérů vybraných staveb.

„Zaznamenali jsme obrovskou odezvu ze strany návštěvníků, což považujeme za pozitivní důkaz zájmu o architekturu. Osobně bych se ráda vydala na setkání s autorem Modlitebny Církve bratrské Zdeňkem Fránkem do Černošic anebo bych vyjela na jednu ze tří procházek po Ostravě a to ať už na setkání s historikem Martinem Strakošem, komentovanou prohlídku první pasivní administrativní budovy v ČR anebo zažít nové Vítkovice s Josefem Pleskotem“, prozrazuje ředitelka festivalu Marcela Steinbachová.

Součástí Dne architektury jsou letos také procházky po slovenských městech a exkurze do Berlína. Ve Vídni připraví prohlídky a dílny pro mládež rakouští a čeští architekti a umělci. Občanské sdružení Kruh navíc poprvé nabídne Den architektury formou nevšedních vzdělávacích workshopů určených dětem a studentům vybraných škol, které povedou lektoři spolu s architekty. Pro zastupitele vybraných měst Kruh rovněž organizuje odborné prohlídky – v sobotu 15. září do mekky současné architektury Litomyšle či o měsíc později do Berlína za vzorem zdařilých rekonstrukcí a výstavby památníků obětem 20. století.

Několik procházek, například v Klatovech, proběhne pod vedením hlavních městských architektů mladé generace. „Snažíme se představit současnou architekturu stejně jako upozornit na kontroverzní realizace či záměry. V řadě měst fungují komunity lidí, které se dlouhodobě zasazují o kultivaci svého prostředí“, říká iniciátorka festivalu Marcela Steinbachová.

V hlavním městě proběhne rekordních osmnáct procházek, které povedou krom architektů i umělci a patrioti svých čtvrtí. Návštěvníci pražského programu mohou podniknout exkurzi na tři pražská sídliště - (Solidarita, Prosek, Jižní město), absolvovat cyklovyjížďku za moderní architekturou Prahy 6 a okolí s Milanem Mikuláštíkem či se vydat na dobrodružnou výpravu řekou Rokytkou s architektem Janem Šépkou.

Klíčová slova: