Procházky zavedou účastníky do historie i na tajuplná místa

Datum konání: 29.05.2016, 10:00

Pátek, 6. Květen 2016 - 6:52
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Oblíbené Sousedské procházky, které vloni probíhaly v rámci projektu Skryté město jako součást programu Evropského hlavního města kultury 2015, se vrací. Od května do října 2016 budou pokračovat ve vybraných sobotních termínech, a to jak na loňských trasách, tak i s rozšířenou novou nabídkou. Nejbližší příležitost bude během Slavností svobody 7. května a v rámci Dne sousedů 29. května, kdy Plzeňané provedou zájemce po městských čtvrtích a méně známých místech se zajímavou historií.

Sousedské procházky v Plzni - foto © DEPO2015

Slavnosti svobody / 7. 5. 2016 / 10:00

Jak to bylo v Hradišti
Okupace 1939, protektorát a osvobození v květnu roku 1945

 • Průvodce: František Řezáč
  Sraz: zastávka trolejbusu č. 13 U Kasáren, Sporná ulice
 • Kolik slepic našli ve vesnici vojáci Wehrmachtu a kam se ty ostatní až do příchodu Američanů jako partyzánky schovávaly? Proč Američané shodili 18. dubna 1945 bomby na Slovany? Vzpomínání pamětníků a návštěva autentických míst, kde se za války udály zajímavé věci.

Vilová čtvrť na Lochotíně
Staré domy uprostřed moderní čtvrti

 • Průvodce: Adéla Šmausová (Maják Plzně)
  Sraz: Před budovou Lékařské fakulty UK, Lidická 517/1
 • Trojúhelník, ve kterém se rozprostírá vilová čtvrť, je dnes uzavřený z jedné strany sídlištěm, z dalších frekventovanými ulicemi Karlovarskou a Lidickou. Popusťme uzdu fantazii a vraťme se společně na začátek 20. století, kdy na Lochotíně byly lázně, a svah severního předměstí poskytoval klidné místo pro komfortní bydlení.

Bezovka - tajemství vil
Místo s hvězdou v srdci

 • Průvodce: Václav Cinádr
  Sraz: před českobratrským kostelem Mistra Jana Husa, Němejcova 2
 • Prozkoumejme společně vilovou čtvrť Bezovka, poodhalme roušku tajemství zapadlých vilek, objevme plzeňský funkcionalismus a připomeňme si pozapomenuté architekty. Otevřme běžně zavřené dveře a nahlédněme pod pokličku obyčejných lidských osudů. Vraťme se na chvíli do doby První republiky a poslechněme si poutavé vyprávění místních.

Slavnosti svobody / 7. 5. 2016 / 14:00

Plzeňský architektonický manuál (PAM): Bory

 • Průvodce: Petr Klíma
  Sraz: před dnešní Hotelovou školou Plzeň, U Borského parku 3
 • Procházka nesoucí jméno historické vsi provede zájemce stejnojmennou městskou čtvrtí, jejíž rezidenční charakter nenarušila ani realizace několika významných školních, sociálních, zdravotnických a technických budov.

Vetřelci a socialistický veřejný prostor na Slovanech
Umělecké objekty ve veřejném prostoru

 • Průvodce: Vojtěch Cibulka
  Sraz: před KD Šeříková, Šeříková 13
 • Příběhy soch, reliéfů, zdobených fasád, ale i dětských prolézaček, domovních znamení a dalších dnes téměř neviditelných uměleckých objektů plzeňských Slovan z dob komunistické totality. Chodíme kolem nich, jsou svědky naší každodennosti, ale co o nich víme? Jaké hodnoty reprezentují? Kdo stál za jejich vznikem?

Evropský den sousedů / 29. 5. 2016 / 10:00

Dvanáct zastavení plzeňské revoluce
Vybrané události z května roku 1945 v Plzni

 • Průvodce: Petr Tolar
  Sraz: u pomníku “Díky, Ameriko!”, Americká třída
 • Procházka seznamující s vybranými událostmi z května 1945, z doby osvobození od nacistické okupace a konce druhé světové války v Evropě. Důraz je kladen na průběh neprávem opomíjeného plzeňského povstání 5. května 1945 a následný příjezd americké armády do města.

Jak jsem zachránila hřbitov
Návštěva místa, kde spočívá mnoho slavných jako Emil Škoda nebo J.K. Tyl

 • Průvodce: Anna Hostičková
  Sraz: Mikulášský hřbitov - před hlavním vchodem, Mikulášská 23
 • Málokdo zná Mikulášský hřbitov tak dobře jako architektka Anna Hostičková, která ho v letech 1966-67 v roli památkářky zachraňovala před úplnou zkázou nařízenou komunistickými úřady. Příběhy o hřbitově, hrobce Jana Škody nebo J. K. Tyla vám bude vyprávět přímo na místě.

Umění ve veřejném prostoru 70. a 80. let 20. stol.
S Křížky a vetřelci po Severním předměstí

 • Průvodce: Daniel Jahn
  Sraz: u nákupního střediska Plaská (dnes Billa), Plaská 1265/7
 • Příběhy soch, reliéfů, mozaik a dalších dnes téměř neviditelných uměleckých objektů na největším plzeňském sídlišti z dob komunistické totality. Chodíme kolem nich, jsou svědky naší každodennosti, ale co o nich víme? Jaké hodnoty reprezentují? Kdo stál za jejich vznikem? Vzpomeneme i na některá zajímavá, již bohužel zaniklá, díla.

KŘIMICE – Nejen o zelí a zámku

 • Průvodce: Zdeněk Fleišman
  Sraz: před vchodem do zámku
 • Procházka vás provede historickým a památkově chráněným jádrem Křimic, dozvíte se, co se děje v létě v zámeckém parku, jak dopadl sochař mnoha barokních soch, a kudy sochy utíkají. Uvidíte slavnou zelárnu, kde se dříve vařilo pivo, a projdete se po hladině rybníku, který tam již není. V rekreačním areálu v podzámčí u řeky Mže hlídá sv. Jan Nepomucký stoletou funkční technickou památku. Dozvíte se, jak se jmenuje, a projdete nejužší uličkou v Plzni.

Evropský den sousedů / 29. 5. 2016 / 14:00

Plzeňský architektonický manuál (PAM): Lochotín a Roudná

 • Průvodce: Petr Klíma
  Sraz: u hlavního vstupu do nynějšího Domova pro seniory "Sedmikráska" a Domova se zvláštním režimem "Čtyřlístek", Kotíkovská 15
 • Trasa vycházky obsáhne dvě charakterově odlišné části města – klidné prostředí poblíž lochotínského parku s řadou vynikajících modernistických objektů a území Roudné, kde meziválečné domy pouze doplnily historickou zástavbu.

Petrohrad z příběhů

 • Průvodce: Miroslav Anton
  Sraz: Kulturní dům JAS, Jablonského 39
 • Projděte se s námi po místech, kudy chodili Jiří Trnka, Miroslav Horníček nebo Miroslav Zikmund. Navštivte spolu s námi školy na Mikulášském náměstí, klášter Dominikánů, kulturní dům JAS nebo bývalé papírny a továrny Bartelmus a Cingrošovo kamenictví. Připomeňme si petrohradské hospůdky a život dělnické periférie.

Řeka ve městě
Radbuza, zčásti upovídaná řeka

 • Průvodce: Marek Sivák (Pěstuj prostor, z. s.)
  Sraz: Památník obětem komunistického teroru na Anglickém nábřeží
 • Vykročme na jih, pryč od jednotvárně ubíhajících kamenných nábřeží Radbuzy, a naslouchejme jejímu plynulému vyprávění – o již zaniklých plovárnách, plaveckých klubech a promenádách či o první plzeňské zoologické zahradě. Procházku zakončíme na Městské plovárně, kde nás již bude čekat jedno z ohnisek Evropského dne sousedů.

Vstupenky jsou v předprodeji za 100 Kč v sítích Plzeňská vstupenka a GoOut, v případě volné kapacity za 150 Kč na místě.

Klíčová slova: