Barevná a dynamická stanice metra od Karima Rashida

Úterý, 13. Prosinec 2011 - 1:00
| Napsal:

Neapol, město v jižní Itálii s největším historickým centrem v Evropě, založené již v dobách starých Římanů, představila novou stanici podzemní dráhy „Università“, která obsluhuje část města kolem sídla neapolské univerzity.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Karim Rashid
Světadíl Evropa
Země Itálie
Město Neapol

Stanice se vyznačuje vysokou barevností, výrazovostí a dynamičností interiéru a je dílem amerického designéra egyptského původu, žijícího v New Yorku, Karima Rashida.

Renovací náměstí Bovio pověřila společnost M.N. Metropolitana di Napoli italské architektonické a designérské studio Atelier Mendini (které se již podílelo na výstavbě dvou nových velkých stanic trasy 1 – Salvator Rosa a Materdei) a pro architektonický návrh interiéru stanice vybrala designéra Karima Rashida.

Nově otevřená stanice metra „Università“ je první z pěti nových stanic trasy 1. Obsluhuje strategické části města a je součástí sítě tzv. „Uměleckých stanic“, realizovaných společností M.N. Metropolitana di Napoli. Všechny tyto nové stanice jsou dílem mezinárodně uznávaných architektů, jsou vysoce funkční a prostorné a v jejich interiérech i exteriérech je umístěna řada zajímavých soch, technických instalací i moderních uměleckých děl.

Stanicí denně projdou desítky tisíc cestujících, kteří se díky ní nejen dostanou rychle na akademickou a multikulturní půdu v okolí stanice „Università“, ale také se mohou pokochat Rashidovým inspirativním pojetím interiéru. Mezaninové podlaží této nové neapolské stanice je rozčleněno čtyřmi sloupy v černé barvě Nocturne.

Všechny jsou umístěny u vstupních míst do metra. Dva z nich jsou válcovité a druhé dva vypadají jako obří hlavy. Nedaleké kontrolní stanoviště je obloženo deskami v barvě Glacier White, které jsou za tepla spojeny do bezešvé, masivní struktury zvonovitého tvaru. Barevnost černých sloupů a bělost velínu dramaticky kontrastují s veselým pop-stylovým vzorem na podlaze a stěnách, dynamickými světelnými křivkami na stropě, pozoruhodným sochařským dílem „Synopsis“ a nápaditými interiérovými detaily Karima Rashida.

Barevné provedení stanice vykazuje pro Karima typickou proměnlivost a ikoničnost. Obložení stěn ve stylu pop barev opět nese podpis Karima Rashida. Výsledný dojem z interiéru stanice je neotřelý a velmi úchvatný: spojením zakřivených stěn, sochařských objektů a sloupů, svěžích barev a zajímavých grafických návrhů dochází k výraznému zosobnění celého prostoru.

Přilehlá chodba je vymezena proměnlivě tvarovanými bílými stěnami. Obrovské rozměry (v řádu 100 metrů), nepravidelné a organické křivky stěn, citlivě zabudované detaily i dokonale lesklý povrch vyžadovaly skutečně profesionální přístup při realizaci.

Nádherné stěny stanice něžně objímají celý prostor a vůči přilehlým stěnám v sytě růžové a limetkově zelené barvě vytvářejí působivý kontrast. Barvy stěn byly vyvinuty speciálně pro účely projektu Karima Rashida.

Hlavním záměrem celého návrhu interiéru stanice metra „Università“ je vést cestující k poznání, vyšší tvořivosti, představivosti a hlubším úvahám. Úkolem jednotlivých dekoračních a konstrukčních prvků je nejen neotřelým a zajímavým způsobem doprovázet cestující na jejich cestě podzemním prostorem, ale též vytvořit spoj mezi pragmatickou funkčností stanice a univerzitní a multikulturní částí města.

O Karimu Rashidovi

Karim Rashid je jedním z nejproduktivnějších návrhářů své generace. Důkazem Karimova legendárního postavení ve světě designu je přes 3 000 návrhů ve výrobě, přes 300 ocenění a práce ve více než 35 zemích. Mezi jeho úspěšné návrhy patří užitkové předměty, například všudypřítomná popelnice Garbo nebo židle Oh Chair pro firmu Umbra a interiéry jako restaurace Morimoto ve Filadelfii a hotel Semiramis v Aténách. Karim spolupracoval s klienty mimo jiné na návrzích pro Method a Dirt Devil, nábytku pro Artemide a Magis, identitě značky pro Citibank a Hyundai, na high-tech produktech pro LaCie a Samsung a luxusním zboží pro Veuve Clicquot a Swarovski.

Karimova práce je součástí 20 stálých expozic a jeho díla jsou vystavována po celém světě. Karim je několikanásobným vítězem ocenění Red Dot, Chicago Athenaeum Good Design, I.D. Magazine Annual Design Review a IDSA Industrial Design Excellence Award.

Klíčová slova: