Buben na náměstí

Pondělí, 30. Leden 2017 - 0:00
| Napsal:

Tento zajímavý měděný buben, vznášející se nad otevřenou plochou, zvýrazňuje náměstí v norském Trondheimu a v noci ožívá jako zdroj světla. Jeho projektanti HUS arkitekter AS vytvořili tento víceúčelový prostor s podiem jako součást návrhu revitalizace celého náměstí.

Buben na náměstí, Trondheim, Norsko ©Mathias Herzog
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér HUS arkitekter AS
Subdodavatel
Světadíl Evropa
Země Norsko
Město Trondheim
Ulice, číslo Sor-Trondelag
Datum realizace 2014
Materiál

Projekt byl součástí širšího plánu na renovaci a modernizaci náměstí Torvet jako celku. Naší vizí bylo vytvořit nový, živý prostor zaměřený spíše na aktivitu, než na formu – prostor nabitý lidmi a životem. Nové pódium je umístěno v jihozápadním rohu náměstí před nákupním centrem.

PERFOROVANÁ A PATINOVANÁ MĚĎ

Pódium je samo o sobě multifunkční bez nějakého specializovaného použití a dominuje díky hlavní atrakci – cylindrickému baldachýnu. Barva baldachýnu se během dne mění díky povrchu z perforované a patinované mědi. Měděná patina, během dne zelená, se ve večerních hodinách transformuje světlem z vnitřního kruhu, odráženém celým baldachýnem. Jde o téměř živý element, měnící výraz s rytmem dne.

Válec se skládá ze tří vrstev: vnitřní reflexní povrch je z leštěné nerezové oceli s náhodným pyramidovým vzorem; prostřední stínící vrstvu tvoří měď s bezbarvým lakem, který zajistí zachování přirozené barvy mědi v průběhu let; a konečně, vnější plášť je vyroben z náhodně ručně patinované zelené mědi. Tyto dvě vrstvy mědi jsou pro dosažení průhlednosti perforovány v náhodném vzoru šestiúhelníků různých velikostí. Mezi střední a vnitřní vrstvou je vícebarevné LED osvětlení, uspořádané směrem dovnitř v pěti výškových zónách. A mezi vnější a střední vrstvou je v horní části konstrukce LED mezikruží, směřující dolů.

 

Tímto bychom čtenáře rádi upozornili, že se letos koná 18. ročník soutěže Evropská měď v architektuře, do níž se mohou přihlásit projekty využívající měď a její slitiny. Přihlásit se lze do 30. dubna 2017 prostřednictvím formuláře na webu pořadatele.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org