Bydlení a kancelář v jednom. Byt s průmyslovými detaily a zelení od No Architects

Pátek, 22. Červen 2018 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Architekti Jakub Filip Novák a Daniela Baráčková z pražského ateliéru No Architects proměnili typickou dispozici 3+kk ve svěží, vzdušné a elegantní bydlení, promyšlené do nejmenších detailů. Majitelé požadovali prostor ideální pro práci z domova, proto se dispozice bytu jemně otevřela. K pracovní rutině odkazují ocelové detaily v průmyslové modři, které ironicky poukazují na „stroje na bydlení“ skryté za dobovou typizovanou stavební produkcí. Doplněním o plnohodnotné užívání dvou lodžií navíc architekti vzkřísili původní myšlenku „bydlení v zeleni“.

Houm ofis, No Architects © Studio Flusser
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková
Ateliér No Architects
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Praha
Datum projektu 2016
Datum realizace 2017

Klienti nás oslovili ještě za svého pobytu v Barceloně. Chtěli se přesunout do Prahy a přestavět starý byt s lodžií o typické dispozici 3kk, kterou obývají desítky tisíc dalších rodin v panelových domech. Naší odpovědí na jejich individuální představy o bydlení a práci z domova byla jemná modifikace dispozice tak, aby nikde nepůsobila stísněně a synergií jednotlivých průhledů se byt dal zažívat v celé své velikosti. Ocelovými detaily v průmyslové modři odkazujeme s jemnou ironií na ideu stroje na bydlení skrytou za dobovou typizovanou stavební produkcí. Byt je jimi jemně protkán od věšáčků, přes knihovnu, němé sluhy v ložnici, zásobník toaletního papíru, po topení v koupelně. Jedinou místností „průmyslem“ nedotčenou je pak paradoxně domácí kancelář coby memento proměny „situace nás pracujících“.

Největší urbanistickou hodnotou výstavby tohoto typu je naplnění původní myšlenky bydlení v zeleni. Proto jsme akcentovali obytnost obou lodžií a průhledy do korun stromů. Světlé odstíny interiéru lze po soumraku měnit pomocí online kontrolovaných světelných zdrojů s kompletní barevnou škálou schopnou vytvořit libovolnou atmosféru.

Byt je doplněn praktickými drobnostmi pro každodenní radost jako je vytápěné zrcadlo v koupelně, které se tak nerosí, výklopná toaletka se zrcátkem, poklop na týkové desce v koupelně skrývající špinavé prádlo, stůl na programování ve stoje a „díra“ na zahozené papíry v pracovně, nika na sušák a žehlicí prkno nebo nezámrzný vodovodní kohoutek na lodžii apod.

houm ofis