Dřevěný dům na Vysočině podle návrhu studia Kuba & Pilař architekti vychází z tradičních lidových stavení

Neděle, 1. Březen 2020 - 12:20
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

První návrhy rodinného domu v krajině Vysočiny u malé obce Křižánky vypracovali oceňovaní architekti Tomáš Pilař a Ladislav Kuba už v roce 2007. Projekt se ale po zahájení realizace na několik let pozastavil a jeho dokončení proběhlo před třemi lety. Návrh přízemního dřevěného domu založili autoři na principech místní lidové architektury, získal tak například zápraží, které lze po celém obvodu uzavřít posuvnými okenicemi. Dům musel navíc splňovat podmínky CHKO, které nařizovaly především sedlovou střechu, symetrický štít a obdélníkový půdorys. Splynutí domu s krajinou napomáhá také plášť domu ze štípaného šindele. 

Dům v Křižánkách, Kuba a Pilař architekti ©David Korsa
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Tomáš Pilař, Ladislav Kuba
Ateliér Kuba & Pilař architekti
Spolupracovníci Pavel Míchal, Josef Žufánek
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Křižánky
Datum projektu 2008
Datum realizace 2017
Zastavěná plocha 148.00m2
Poznámka

Dodavatel : Tesařství Kilián, Alutrend CZ s.r.o., Hlobil-šindel

Dům je umístěný ve Žďárských vrších, na okraji obce Křižánky. V přímém sousedství se nachází rozvolněná tvarově a stylově různorodá zástavba. Dům je navržený jako volně stojící, je směřovaný do zahrady a do výhledů na hřebeny Devíti skal.

Koncept domu vychází ze základních archetypů místního lidového stavení, především celkovou proporcí, půdorysem tvaru protáhlého obdélníku a typem a sklonem sedlové střechy. Dům využívá některé v dnešní době již nepoužívané tradiční prvky jako například zápraží, které je navrženo po obvodu domu a je vymezené posuvnými okenicemi. V případě nepříznivého počasí lze zápraží a celý dům okenicemi uzavřít. Obdélníkový půdorys obsahuje jednu obytnou místnost s kuchyní a tři ložnice, všechny orientované na jihozápad do zahrady. Koupelny, zázemí a vstup jsou orientované na severovýchodní stranu. 


Dům v Křižánkách, Kuba a Pilař architekti/ Ladislav Kuba, Tomáš Pilař © David Korsa

Nosné konstrukce domu jsou ze dřeva. V prostoru zápraží i v interiéru jsou přiznané části dřevěných krokví, vaznic a stropních trámů. Obvodová stěna domu za okenicemi je obložena plechovými panely, okna jsou hliníková. Na vnějším fasádním plášti, kterým je střešní krytina a obklad posuvných okenic, je dřevěný štípaný šindele. Na bočních štítových stěnách je průhledný vlnitý akrylát zavěšený na dřevěných latích.


Dům v Křižánkách, Kuba a Pilař architekti/ Ladislav Kuba, Tomáš Pilař © David Korsa


Dům v Křižánkách, Kuba a Pilař architekti/ Ladislav Kuba, Tomáš Pilař © David Korsa