Dům s měděnou střechou

Čtvrtek, 6. Červen 2013 - 0:00
| Napsal:

Klienti, usídlení na okraji Dartmooru, žili v této oblasti po celých 47 let svého manželství a měli k ní hluboký vztah. Lokalita na západě země byla základem a přinesla zásadní otázky dědictví kontextu místa při plnění zdánlivě jednoduchého zadání, poskytnout domov pro klidný důchod.

Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér Paul Vick Architects
Světadíl Evropa
Země Velká Británie
Město Okehampton
GPS souřadnice Latitude: 50.7384
Longitude: -4.00417
Datum realizace 2013
Poznámka

Použitá měď: klasická (na střeše)

"Ruda se pozvedá

 

v trumpety ze zářícího kovu..."

Nebeská pec od Teda Hughese – místního básníka

Nad bohatými zelenými údolími západu země je světlo stříbrné, v odpovědi na volnost a vlhkost atmosféry teplého atlantického vzduchu, stoupajícího nad Dartmoorem.

Střecha je měděná. Její teplejší tóny odpovídají na stříbřitou oblohu a odkazují na magmatické zrození vyvřelého batolitu, který stvořil Dartmoor. Úhly a spoje ploch a švů střechy se mění a zrají do barev různých ročních a denních dob. Teplo a pohyb světla jsou dále umocněny odrazy bazénu, pečlivým umístěním na pozemku a šikmým stropem, kopírujícím v interiérech střechu. Již na začátku procesu návrhu byly pro dosažení tohoto cíle vypočteny sluneční úhly v různých obdobích roku a vykresleny přes pozemek.

Dům je navržen tak, aby spotřebovával malé množství energie, snadno se udržoval a dlouho vydržel. Tepelný výkon je 3-4x lepší, než vyžadují požadavky standardních stavebních předpisů. Dešťová voda se recykluje. Materiály včetně měděné střechy mají dlouhou životnost a nízké nároky na údržbu.

Ambicí bylo vytvořit inspirativní bydlení v jihozápadní části Velké Británie s krásně reagujícím světlem a přímým, otevřeným vztahem ke krajině; zároveň mělo jít o nízkoenergetický dům, který si majitelé mohou opravdu dlouho užít.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org