EXPO 2015 - Britský pavilon

Středa, 17. Červen 2015 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Britský pavilon zaujme na první pohled svou transparentní kovovou konstrukcí. Uvnitř pavilonu pak jasně vnímáme metaforu včelího úlu podpořenou světelnými a zvukovými efekty.

Expo 2015, Britský pavilon - foto © Hufton + Crow Photography
Fotoalbum: 
EXPO 2015, Britský pavilon, zlatý úl - zdroj fotografií © Wolfgang Buutress Studio
EXPO 2015, Britský pavilon, uvnitř úlu - zdroj fotografií © Wolfgang Buutress Studio
Expo 2015, Britský pavilon, uvnitř úlu v noci - foto © Hufton + Crow Photography
Expo 2015, Britský pavilon, uvnitř úlu - foto © Hufton + Crow Photography
Expo 2015, Britský pavilon v noci - foto © Hufton + Crow Photography
Expo 2015, Britský pavilon v noci - zdroj fotografií © Wolfgang Buttress Studio
Expo 2015, Britský pavilon - foto © Hufton + Crow Photography
Expo 2015, Britský pavilon - foto © Hufton + Crow Photography
Expo 2015, Britský pavilon v noci - zdroj fotografií © Wolfgang Buttress Studio
Expo 2015, Britský pavilon v noci - vizualizace
Expo 2015, Britský pavilon v noci - skica
Expo 2015, Britský pavilon v noci - situace
Expo 2015, Britský pavilon v noci - půdorys
Expo 2015, Britský pavilon v noci - pohledy
Katalogový list: 
Autor Wolfgang Buttress
Světadíl Evropa
Země Itálie
Město Milano
Poznámka

Architektura: BDP Physicist and Bee, Konstrukce: Simmonds Studio

V čele mezioborového britského týmu sestaveného při přípravě projektu na Britský pavilon pro světovou výstavu v Miláně Expo 2015 stál umělec Wolfgang Buttress a pavilon byl pojat v duchu tématu Feeding the Planet (Uživit planetu).

Britský pavilon znázorňuje a vyzdvihuje těžký úděl včely medonosné a způsoby, jimiž pomáhají nové výzkumy a technologie realizovat tak náročné úkoly, jako je zebezpečení potravy pro lidstvo a biodiverzita. Britský pavilon ukazuje paralelu mezi lidským společenstvím a ekologií včelstev. Návštěvníci zde procházejí kroucenou cestou sadem a objevují louky plné rozkvetlého lučního kvítí, aby vzápětí věšli do „úlu, který pulzuje, bzučí a svítí, a sice na základě signálů, které vznikly nahráváním přímo uprostřed skutečného úlu.

„Úl“ tvoří čtrnáctimetrová kuboidní konstrukce tvořená hliníkovou sítí na sloupech, se sférickou dutinou uvnitř, do níž návštěvník může vstoupit. Jemné hliníkové sítoví je založené na abstraktní analogii s medovou pláství a jeho efekt je vskutku impozantní.

Akcelerometry (snímače vibrací) se obvykle ve Velké Británii používají k monitorování a měření aktivity skutečných včelích kolonií a vysílají v reálném čase signály k tisícové sadě LED světel. Použité algoritmy jsou naprogramované tak, že se vibrace včelstev transformují ve světelné efekty. Každé ze světel je ovládáno jednotlivě a dovoluje tedy „Úlu“ pulzovat a svítit podle signálů, které obdrží zvenčí, čímž působí jako vizuální reprezentace včelích aktivit.

Akrylová vlákna vedou světlo od výbojek LED do ručně foukaných skleněných žárovek, které lámou a rozptylují toto světlo. Tato jednota světla a zvuku spojuje umění a vědu prostřednictvím výzkumných metod Dr. Martina Bencsika a umělecké vize Wolfgang Buttresse. Pavilon nám představuje život ve včelí kolonii prostřednictvím multismyslového prožitku, jehož jsme přímými účastníky.